Kampania Cyberoszust w mediach, dane z NBP, utracony rozwój gospodarki – aktualności 17.03.2021

Opublikowano: 2021-03-17 10:03:05 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

Kampania Cyberoszust w mediach, dane z NBP, utracony rozwój gospodarki – aktualności 17.03.2021

Kampania Cyberoszust w mediach

W mediach coraz częściej pojawiają się krótkie spoty informacyjne o trwającej od kilku miesięcy kampanii Komisji Nadzoru Finansowego – Cyberoszust. KNF oraz Urząd Komisji (UKNF) przypomina, że nie bierze udziału i nie dokonuje pośrednictwa w transakcjach pomiędzy podmiotami rynku i nie zajmuje się badaniem opinii klientów. Zadaniem KNF nie jest także obsługa opłat związanych z działaniem oszustów, a takie incydenty pojawiają się w przestępczym procederze.

Wykorzystywanie nazwy KNF przez przestępców jest próbą nadania większej wiarygodności swoim działaniem. Z tego powodu klienci instytucji finansowych powinni być świadomi roli KNF w gospodarce i pełnionych przez nią zadań.

Dane z NBP

Narodowy Bank Polski w komunikacie opublikował dane dotyczące inflacji bazowej w lutym 2021 roku. Wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii wyniósł 3,7%.

Ponadto NBP opublikował dane o bilansie płatniczym Polski za styczeń 2021 roku. Obroty towarowe zwiększyły się o 3,8 mld złotych, a w sektorze usług o 10,8 mld złotych. Całkowite saldo rachunku bieżącego również było dodanie na poziomie 14,8 mld złotych.

Eksport towarów zwiększył się o 3,2 mld złotych do wartości 87 mld złotych, a import towarów o 1,0 mld do wartości 83,2 mld. W związku z tym saldo obrotów towarowych wyniosło plus 3,8 mld złotych.

Utracony rozwój gospodarki

Polska Agencja Prasowa (PAP) opublikowała na swoich stronach wypowiedź Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO BP. W jego ocenie: „dopiero w drugiej połowie roku wrócimy do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii, co oznacza, że utracimy prawie 2 lata wzrostu gospodarczego”.

W ocenie przedstawiciela PKO BP Polska gospodarka mimo trudnej sytuacji wykazała się znaczącą odpornością. Ucierpiały gospodarki całego świata, ale Polska zniosła tą trudną sytuację wyjątkowo dobrze. Złożyło się na to m.in. uruchomienie pakietów pomocy dla gospodarki, duża konkurencyjność oraz to, że nasza gospodarka tylko w nielicznym procencie opiera się na branży turystycznej.

Zaktualizowano: 2021-08-31 09:26:03

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (1)


  • Avatar steffff

    steffff
    19.03.2021 09:59:36

    wszędzie trzeba się pilnować, nie tylko w interentach

    Odpowiedź
Top