KRD o długach za jazdę na gapę. BIG o kondycji polskich firm. UOKIK o rozliczeniach pożyczek. Aktualności 04.08.2021 r.

Opublikowano: 2021-08-04 09:28:59 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

KRD o długach za jazdę na gapę. BIG o kondycji polskich firm. UOKIK o rozliczeniach pożyczek. Aktualności 04.08.2021 r.

KRD o długach za jazdę na gapę

512,5 mln złotych. Tyle do oddania mają gapowicze, którzy zostali odnotowani w rejestrach KRD za jazdę bez biletu. O prawie 40% wzrosła ilość tych dłużników w rejestrach KRD w ciągu 3 lat. jednak KRD zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt – gwałtowny wzrost ilości gapowiczów wśród osób młodych. Ponad 30% kwoty zaległości przypada na osoby w wieku 26-35 lat. Kolejną grupą wiekową przodującą w niechlubnych statystykach są osoby w wieku 46-55 lat. Wg statystyk KRD w gronie dłużników częściej występują mężczyźni niż kobiety (prawie 60% dłużników).

Raport KRD wskazuje także na kwoty zadłużenia. O ile średnia kwota zadłużenia wynosi około 1400 zł to rekord należy do mężczyzny, który ma do oddania 126 tys. złotych z 295 wpisami w KRD!

BIG o kondycji polskich firm

Ponad 1/3 firm w trzecim kwartale miała problem z fakturami przeterminowanymi ponad 60 dni. Zwiększyła się także ilość dłużników, gdzie na koniec ostatniego półrocza ich liczba wynosiła 324 tys. Choć liczba dłużników nadal jest wysoka mniej firm ma problemy z przeterminowanym płatnościami. Na początku roku było ich zdecydowanie więcej, bo prawie 40%.

Badanie BIG obejmowało także nastroje przedsiębiorców. Ilość firm oceniających swoją kondycję jako dobrą albo bardzo dobrą wzrosła z poziomu 40% do prawie 60% w ciągu kwartału. Znacząco ubyło firm, które uważają, że sytuacja firmy nie jest ani dobra, ani zła. Dziś jest to 27% badanych firm w stosunku do 47% w pierwszym kwartale tego roku.

BIG zwraca także uwagę na branże, które borykają się z trudnościami w płatnościach. Jako pierwszą wyróżnia branżę handlową, a jako kolejną branże transportową. Znaczący spadek opóźnionych płatności odnotowały firmy związane z budownictwem. Aktualnie to tylko 19% badanych firm, a kwartał wcześniej 39%.

UOKIK o rozliczeniach pożyczek

UOKIK wydał stanowisko w sprawie rozliczania pożyczek udzielonych przez firmę Provident. Ponadto UOKIK przypomina, że klienci mają prawo do zwrotu kosztów w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki na mocy wyroku TSUE z września 2019 roku.  W wydanej decyzji UOKIK nakazał zastosowanie metody liniowej jako najbardziej transparentnej dla obu stron.

Zaktualizowano: 2021-08-04 12:34:55

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top