KRD o skali zaległości przedsiębiorców. Nowa kampania informacyjna od UOKiK. Nowy Prezes PKO BP wybrany. Aktualności 06.09.2021 r.

Opublikowano: 2021-09-06 08:57:51 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Kategoria: News

KRD o skali zaległości przedsiębiorców. Nowa kampania informacyjna od UOKiK. Nowy Prezes PKO BP wybrany. Aktualności 06.09.2021 r.

KRD o skali zaległości przedsiębiorców

Zgodnie z danymi KRD zadłużenie firm wobec innych przedsiębiorstw wyniosło 11,5 mld zł na koniec lipca tego roku. Największe nieopłacone należności należą do firm z branży finansowej tj. banków, firm windykacyjnych, leasingowych, faktoringowych, ubezpieczeniowych i stanowią aż 63% ogólnego zadłużenia. Średni dług przypadający na jedną firmę to 24 tys. zł.

Drugą dosyć mocno poszkodowaną branżą jest handel, gdzie dług sięga 1,1 mld zł. Kolejnymi branżami są: firmy przemysłowe (prawie 0,5 mld zł), telekomunikacyjne, budowlane (341 mln zł), firmy zajmujące się wynajmem maszyn i pojazdów (305 mln zł), firmy energetyczne i transportowe (200 mln zł).

Rozpatrując zadłużenie przedsiębiorstw pod względem terytorialnym, najwięcej problemów z płatnościami mają firmy z województwa mazowieckiego (ponad 1mld zł) oraz śląskiego (534 mln dłużników).

Zaległości w płaceniu faktur posiadają nie tylko małe firmy, ale również duże spółki i przedsiębiorstwa. I tutaj niespodzianka – otóż prawie 59% zadłużenia należy do większych podmiotów.

Nowa kampania informacyjna od UOKiK

W związku z licznymi tanimi ofertami na rynku finansowym i nieruchomości, które kuszą rekordowo niskim oprocentowaniem, w dniu dzisiejszym startuje ogólnopolska kampania społeczna Prezesa Urzędy Ochrony Konkurencji i Konsumentów p. Tomasza Chrósty pod tytułem „Policz i nie przeliczaj się”. Prezes apeluje o roztropność w podejmowaniu decyzji kredytowych, inwestycyjnych, by w przyszłości nie ponieść realnych strat finansowych. W mediach publicznych (telewizji, radio i Internecie) będą emitowane dwa spoty edukacyjne, które kończą się dość wymownym hasłem „Zanim zdecydujesz - policz i nie przelicz się!”

Do dyspozycji obywateli pozostaje również infolinia konsumencka, dzięki której będzie można zaciągnąć fachowych porad.

Nowy Prezes PKO BP wybrany

W dniu 3 września Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę,  aby na stanowisko prezesa Zarządy Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego SA został powołany Jan Emeryk Rościszewski. Jan Rościszewski był już wcześniej powołany na w/w stanowisko przez radę nadzorczą (8 czerwca 2021r.),  a wcześniej pełnił funkcję członka zarządu, który odpowiadał za działalność detaliczną.  

Zaktualizowano: 2021-09-07 08:58:52

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top