Kredyt na studia medyczne – nowa propozycja dla kandydatów na lekarzy

Opublikowano: 2021-12-03 09:45:03 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Kredyt na studia medyczne – nowa propozycja dla kandydatów na lekarzy

Kredyt na studia medyczne – nowa propozycja dla kandydatów na lekarzy

W związku z nowelizacją ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” oraz wprowadzonym zmianom w innych ustawach już niebawem będzie możliwość zaciągnięcia kredytów przez studentów studiów medycznych. W pierwszym roku, z finansowania będzie mogło skorzystać blisko 7 tys. studentów uczelni publicznych oraz prywatnych. Jak przekazał wiceminister zdrowia Piotr Bromber dla wywiadu PAP kredyt będzie można zaciągnąć na częściowe lub całkowite pokrycie kosztów czesnego. Obecnie szacuje się, że państwo musi zapłacić od 190 – 250 tys na kształcenie studenta medycyny.

Wiceminister odpowiadając na szczegółowe zapytania podał, że: z finansowania będą mogli skorzystać studenci, którzy muszą zapłacić za studia, również Ci, którzy są już w trakcie nauki oraz Ci, którzy rozpoczęli naukę w tym roku akademickim. Student może zaciągnąć kredyt na minimum rok, a maksymalnie na 6 lat (tyle trwają studia medyczne).

Administratorem Funduszu na Studia Medyczne jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który podpisze umowy z bankami, gotowymi na sprzedaż tego rodzaju kredytu. Obecnie trwają rozmowy z trzema ogólnokrajowymi instytucjami.

Kredyt ma pokryć czesne w kwocie, która będzie co roku ustalana przez ministra zdrowia. Jakie będą wymagane od studenta dokumenty? Najważniejsze będzie zaświadczenie z uczelni, które potwierdzi status studenta kierunku lekarskiego.

Niewątpliwie do zalet tego rodzaju rozwiązania jest niskie oprocentowanie kredytu, długi okres karencji spłaty oraz możliwość umorzenia zobowiązania po spełnieniu odpowiednich warunków.

Źródło: PAP

Zaktualizowano: 2021-12-03 12:59:31

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top