Mniej kredytów i kart, kolejne obostrzenia, finanse po śmierci członka rodziny – aktualności 18.03.2021

Opublikowano: 2021-03-18 07:15:37 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

Mniej kredytów i kart, kolejne obostrzenia, finanse po śmierci członka rodziny – aktualności 18.03.2021

Mniej kredytów i kart

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało dane dotyczące sprzedaży kredytów w lutym 2021. W ujęciu rok do roku udzielono o 20,8% kredytów gotówkowych oraz 23,7% mniej limitów na kartach kredytowych. Wzrosła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych o 0,4% oraz kredytów ratalnych – wzrost o 2,5%. Analogicznie sytuacja wygląda z wartością udzielonych kredytów: kredyty gotówkowe i karty kredytowe zanotowały spadki, a wartość kredytów ratalnych i mieszkaniowych wzrosła w stosunku do lutego 2019 roku.

BIK zwraca uwagę na pozytywny trend notowany od dłuższego czasu na rynku kredytów ratalnych. Kwota udzielonego kredytu wzrosła rok do roku o 10,9%. Liczba udzielonych kredytów ratalnych rośnie w przedziale kwot 3-5 tys. złotych oraz na kwotę ponad 5 tys. złotych. BIK upatruje przyczyn tego zjawiska w konieczności wyposażenia domu, dostępności kredytów oraz w fakcie tego, że klienci wolą spłacać nisko kosztowe kredyty ratalne zamiast wydawać gotówkę, którą wolą przeznaczyć na oszczędności.

Kolejne obostrzenia

Od 20 marca do 9 kwietnia zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia w związku z pandemią. Ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. W tych obiektach działać będą mogły jednie sklepy spożywcze, drogerie, apteki, sklepy zoologiczne, księgarnie i z artykułami budowlanymi. Dopuszczona nadal będzie działalność punktów usługowych tj. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe.

Nadal zamknięte - poza pewnymi wyjątkami - będą hotele, obiekty sportowe i instytucje kultury.

Finanse po śmierci członka rodziny

Biuro Rzecznika Finansowego zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarze dotyczącym tematu: „Finanse po śmierci członka rodziny”. Odbędzie się ono 18 marca 2021 roku o godz. 16.00 Dostęp do spotkania można uzyskać po rejestracji na stronie internetowej.

Na skutek pandemii do biura Rzecznika Finansowego trafia zwiększona liczba zapytań dotyczących finansów zmarłych członków rodziny.  Rośnie liczba zapytań odnośnie spłaty zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek. Na internetowym spotkaniu uczestnicy zostaną poinformowani co mogą zrobić z rachunkiem bankowym i kredytami zmarłego bliskiego.

Zaktualizowano: 2021-03-18 10:00:50

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (1)


  • Avatar marika

    marika
    19.03.2021 10:00:17

    a ja już planowałam wiosenny shoppping :(

    Odpowiedź
Top