Nowe wsparcie dla rolnictwa. Rekordowy wzrost inflacji w Polsce. KNF - aktualizacja listy ostrzeżeń. Aktualności 13.08.2021 r.

Opublikowano: 2021-08-13 08:51:03 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Kategoria: News

Nowe wsparcie dla rolnictwa. Rekordowy wzrost inflacji w Polsce. KNF - aktualizacja listy ostrzeżeń. Aktualności 13.08.2021 r.

Nowe wsparcie dla rolnictwa

W dniu wczorajszym premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem rolnictwa Grzegorzem Puda podczas wystąpienia w miłoszewskim gospodarstwie produkującym głównie mleko  (woj. pomorskie)  zapowiedział prace rządu nad przełomowym programem ubezpieczeniowym dla rolników. Zgodnie z planem ma on być gotowy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.  Jak podaje minister, wszystkie klęski żywiołowe takie jak susza, gradobicia, ulewy, podtopienia, choroby zwierząt np.  ptasia grypa „muszą być ubezpieczone w odpowiedni sposób ze wsparciem państwa.”

Rekordowy wzrost inflacji w Polsce

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS w lipcu tego roku inflacja wyniosła aż 5%. Tak wysokiego wskaźnika nie zanotowano w Polsce od maja 2011 r. Oznacza to, że przez ostatnie 12 miesięcy ceny wzrosły średnio o 5%. W porównaniu z czerwcem bieżącego roku, jest to podwyżka cen przeciętnie o 0,4%. Trend wzrostowy z miesiąca na miesiąc utrzymuje się już od 11 miesięcy (pandemia koronawirusa miała na to bardzo duży wpływ).

Do tak wysokich wskaźników inflacji przyczyniły się między innymi wzrosty cen paliw – w skali roku wzrost aż o 30%, energii – wzrost o 5,3% oraz żywności, która zdrożała w lipcu średnio o 3,1%.

Wśród ostatniej kategorii produkty, które ostatnio najbardziej drożeją to: mięso drobiowe (wzrost o 23%), woda mineralna (7,9%), pieczywo (prawie 6%), ryż, makarony, owoce morza, warzywa.

Zgodnie z wyznaczonym przez BNP bezpiecznym limitem – inflacja nie powinna przekroczyć poziomu 3,5%. Dane ewidentnie wskazują na przekroczenie tego wskaźnika. Ekonomiści twierdzą, że konieczne będzie podwyższenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej co może zniwelować tak wysokie wzrosty cen.

KNF - aktualizacja listy ostrzeżeń

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nieuczciwymi firmami, które mogły dopuścić się popełnieniu przestępstwa publikując ich dane, które są dostępne na stronach KNF. W związku z tym przed rozpoczęciem współpracy zawsze warto sprawdzić, czy nowy kontrahent nie znajduje się właśnie na takiej liście. W ostatnim czasie do „podejrzanych” firm dopisano:

  1. CurrencyApi Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii
  2. Androbayt Polska sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Toruniu
  3. The Pacifica Group Limited (platforma inwestycyjna – thepacifica-group.com).

Zaktualizowano: 2021-08-16 08:52:09

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top