Opóźnienia w płatnościach, nowe decyzje KNF, projekt ustawy o pracy zdalnej – aktualności 29.03.2021

Opublikowano: 2021-03-29 08:33:33 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

Opóźnienia w płatnościach, nowe decyzje KNF, projekt ustawy o pracy zdalnej – aktualności 29.03.2021

Opóźnienia w płatnościach

Krajowy Rejestr Długów opublikował wyniki badania „KoronaBilans MŚP”. Z analizy zebranych danych wynika, że ponad 33% przedsiębiorców narzeka na opóźnienia w płatnościach, które sięgają prawie miesiąca czasu. Z kolei strona, 1/3 firm nie spłaca swoich zobowiązań w oczekiwaniu na przelew od swoich kontrahentów. Ponadto ponad 70% firm zgłasza problem z wyższymi kosztami, które ponoszą w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Przybyło również przedsiębiorstw, które zaciągnęli nowe kredyty i inne zobowiązania. To już ponad 35% badanych firm.

Nowe decyzje KNF

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat dotyczący decyzji podjętych w dniu 26.03.2021 r. KNF zatwierdziła szereg zmian kadrowych w kilku bankach spółdzielczych oraz powołała Mariusza Żero na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Nowego BFG SA. Ponadto KNF wyraziła zgodę na połączenie dwóch instytucji SKOK. Chodzi o połączenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Zygmunta Chmielewskiego z siedzibą w Lublinie (kasa przejmująca) ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową Małopolska z siedzibą w Stalowej Woli (kasa przejmowana).

Projekt ustawy o pracy zdalnej

Media poznały kolejne założenia dotyczące ustawowego uregulowania pracy zdalnej. Home office, który zaczął być masowo praktykowany w trakcie pandemii znajdzie swoje ustawowe uregulowania. Wśród planowanych zapisów mają znaleźć się m.in. te dotyczące możliwości dzielenia pracy zdalnej ze standardowym trybem pracy na zasadzie porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Porozumienie to może zostać zawarte w dowolnym momencie, również w trakcie zatrudnienia. Nowy projekt ustawy zawiera również możliwość wypłacenia ekwiwalentu dla pracownika pokrywającego koszty związane z wykonywaniem pracy zdalnej. Nie jest jeszcze znany ostateczny termin wprowadzenia zmian w Kodeksie Pracy.

Zaktualizowano: 2021-08-31 09:21:10

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (2)


 • Avatar fanka-pz

  fanka-pz
  26.04.2021 16:36:57

  ja nawet bez tego co w kodeksie napisali wcześniej pracowałam na pracy zdalnej i bardzo mi się to podobało

  Odpowiedź
 • Avatar fru_fru

  fru_fru
  04.04.2021 15:11:01

  a jak maja płacić na czas jak 1/3 zgłasza opóźnienia, a druga 1/3 boryka się z opóźnieniami, ehhh namieszał ten wirus

  Odpowiedź
Top