Oszustwa z udziałem kart rosną – jest reakcja rzecznika, tarcza 6.0 i 7.0 przedłużona, zmiany OFE – szykuje się duży transfer – aktualności z dnia 03.03.2021r.

Opublikowano: 2021-03-03 09:53:33 Anna Kopańska 6 min. czytania

Kategoria: News

Oszustwa z udziałem kart rosną – jest reakcja rzecznika, tarcza  6.0 i 7.0 przedłużona, zmiany OFE – szykuje się duży transfer – aktualności z dnia 03.03.2021r.

Oszustwa z udziałem kart rosną – jest reakcja rzecznika

Dzisiaj o godzinie 18.00 odbędzie się bezpłatny webinar organizowany przez Rzecznika Finansowego.

Webinar jest odpowiedzią na rosnący problem nieuprawnionych transakcji przy użyciu kart płatniczych.

W 2020 roku do Rzecznika Finansowego wpłynęło niespełna 1200 wniosków z prośbą o interwencję w sprawie sporów klientów z bankami w tym zakresie.

Niestety problem oszustw przy udziale kart płatniczych ulega dalszej eskalacji.

W dobie pandemii, kiedy tym bardziej ilość transakcji kartowych znacznie wzrosła, oszuści „kują żelazo póki gorące” i wykorzystują, że nie wszystkie banki w pełni stosują się do przepisów unijnych i polskich w zakresie stosowania wytycznych obowiązujących w tym obszarze.

Stąd tyle wniosków trafia do Rzecznika Finansowego. W 2020 roku do biura rzecznika trafiało ok 5 wniosków dziennie.

Dla porównania ilość wniosków w 2016 wyniosła 147, w kolejnym roku 250, w 2018 roku było to 367 wniosków, a 612 wniosków odnotowano w 2019 roku. Ostatecznie rok 2020 to lider w tym zakresie z ilością 1163 wniosków.

Ewidentnie widać, że jest to problem i takie webinarium powinno zwiększyć świadomość klientów na temat zagrożeń wynikających z transakcji kartowych, jak i praw jakie im przysługują w sytuacji zajścia zdarzenia w postaci nieuprawnionego użycia karty płatniczej.

Szczegóły na temat bezpłatnego webinaru dostępne są na stronie Rzecznika Finansowego  www.rf.gov.pl

Tarcza  6.0 i 7.0 przedłużona

W dniu 26 lutego 2021 roku weszło rozporządzenie Rady Ministrów w zakresie wsparcia przedsiębiorców poszkodowanych w związku z pandemią COVID-19, które przedłuża możliwość składania wniosków w ramach tarczy branżowej 6.0 i 7.0.

Dalsza pomoc w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników przez trzy miesiące lub postojowe na kolejne miesiące, a także zwolnienie z opłacania składek do ZUS oraz dotacje na pokrycie bieżących kosztów firmy, obowiązuje od 28 lutego 2021 roku.

Pomoc dla firm uzależniona jest od głównego kodu PKD działalności.

Jeśli przedsiębiorca na dzień 30 listopada 2020 roku prowadził działalność hotelarską, noclegową, związaną z polami kempingowymi czy działalność agentów turystycznych lub działalność organizatorów turystyki, to może złożyć wniosek o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy.

Ważne, aby przedsiębiorca wykazał spadek przychodów o co najmniej 40 procent, w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, w stosunku do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

O świadczenia postojowe można wnioskować w trybie raz, dwa lub trzy razy. To ile razy może skorzystać dana firma zależy od numeru PKD podanego w rozporządzeniu.

Z kolei dotacje na finansowanie bieżącej działalności można uzyskać dwu lub trzykrotnie, w zależności od klasyfikacji PKD.

Zasady przydzielenia dotacji obejmują również konieczność wykazania obniżenia przychodu o 40 procent we wskazanych w rozpoczęciu okresach.

O dotację przedsiębiorcy mogą wnioskować do 31 maja 2021 pamiętając, że jeśli w pierwszym wniosku o dotację podali dany miesiąc ze spadkiem przychodów, to w kolejnym miesiącu muszą uwzględnić inny miesiąc.

Zmiany OFE – szykuje się duży transfer

Od 01 czerwca 2021 roku ma się rozpocząć transfer środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidulane Konta Emerytalne Polaków.

Tak wynika z przyjętego przez Rząd projektu ustawy zakładającej likwidację OFE i transfer środków do IKE. Cały proces planowo powinien zakończyć się w 2022 roku.

Warto dodać, że środki zgromadzone w ramach IKE są własnością danej osoby i nie będą mogły być przekazane do budżetu państwa. Gwarantuje to ustawa.

Jednak jest to różnica wobec OFE, gdzie środki tam zgromadzone były publiczne.

Tak więc cała operacja rusza 01 czerwca br. , a do 02 sierpnia br. Będzie trzeba złożyć wniosek o przeniesienie środków z OFE do ZUS, zaś transfer z OFE do IKE odbędzie się automatycznie.

Istotne jest to, że środki, które trafią do IKE będą podlegały dziedziczeniu, zaś te, które trafią do ZUS, nie będą dziedziczone.

Co ważne, środki zgromadzone w IKE, będą mogły być wypłacone w całości lub części, bez dodatkowych kosztów czy podatków.

Zamknięcie całego procesu ma nastąpić 28 stycznia 2022 roku.

Zaktualizowano: 2021-03-03 11:53:43

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (1)


  • Avatar Asia

    Asia
    03.03.2021 11:56:24

    ja wszystko teraz płacę kartą, nie pamiętam kiedy miałam gotówkę w rękach heh

    Odpowiedź
Top