Polski Ład. Bon mieszkaniowy

Opublikowano: 15 Cze 2021 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Temat reform, które zostaną przeprowadzone w przyszłości w ramach projektu „Polski Ład” w jest dość obszerny, również, kiedy mówimy o rynku nieruchomości. Czy spowoduje rewolucje? Jakie będą konsekwencje dla banków i klientów?  Dzisiaj zajmiemy się społecznym i rodzinnym bonem mieszkaniowym. Opowiemy Wam, co to będzie za zmiana i czym będzie się różnić jeden bon od drugiego. Przyjrzymy się zasadom przyznawania obu bonów, a na koniec postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy ta nowość zmieni rynek nieruchomości, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Polski Ład. Bon mieszkaniowy

Co to jest program „Polski Ład”?

Polski Ład, nazywany także Nowym Ładem to zbiór ogólnokrajowych reform, które zaproponowała rządząca w Polsce większość sejmowa, a rząd je ogłosił. Zapowiedź zmian, które nas czekają poznaliśmy 15-maja 2021 roku. Założenia Polskiego Ładu zostały przedstawione na konwencji rządzącej partii, podczas której wypowiadał się m.in. premier Mateusz Morawiecki. Polski Ład ma swoich gorących zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Niezależnie od sympatii i antypatii politycznych, wielu z nas zadaje sobie pytanie jakie realne skutki gospodarcze i społeczne przyniesie nowy program? My przyjrzymy się rynkowi nieruchomości w kontekście Nowego Ładu.

Czym będzie bon mieszkaniowy?

Będzie to dotacja, pochodząca z pieniędzy podatników przeznaczona dla osób, które chciałaby kupić lub wynająć mieszkanie, a z różnych powodów ich na to nie stać. Co ciekawe, wnioskujący nie będą podlegać kryterium dochodowemu. To oznacza, że pomimo, iż rząd na swojej stronie internetowej mówi o pomocy i zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli bon mieszkaniowy wcale nie będzie przysługiwał tylko najbiedniejszym.

Przyznawanie bonu ma się odbywać z uwzględnieniem różnych sytuacji życiowych. Decyzję o przyznaniu bonu będą wydawać oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważność bonu będzie zaczynać się 1 stycznia w następnym roku po złożeniu wniosku, a wygasać 31 grudnia. To znaczy, że jeśli ktoś otrzyma pozytywną decyzję z datą 5 sierpnia 2024 roku, to bon będzie ważny od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 roku. Ważność bonu będzie można przedłużyć za dodatkową opłatą. Pieniądze państwo będzie przekazywać przez banki pośredniczące na konta Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej lub Spółdzielni Mieszkaniowych.

Czym będzie społeczny bon mieszkaniowy?

Bony mieszkaniowe mają się dzielić na społeczne i rodzinne. Czym się od siebie różnią? Odpowiemy na to pytanie, po kolei opisując, co charakteryzuje każdy z tych bonów, a więc omówimy sobie, na co są przeznaczone, kto je może otrzymać i ile wynoszą.

Zacznijmy od społecznego bonu mieszkaniowego. Będzie on przeznaczony na wynajmowanie mieszkania od TBS/SIM albo na pokrycie wkładu mieszkaniowego w SM. Otrzymają go:

osoby samotne i dla nich pomoc wynosi pięć tysięcy złotych; bezdzietne małżeństwa dostaną 10 tys. złotych; małżeństwa z jednym dzieckiem 25 tys. a małżeństwa z dwójką dzieci 40 tys. złotych. Warto zaznaczyć,  że dotyczyć to będzie tylko osób, które nie posiadają żadnego prawa własnościowego do mieszkania. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podaje, że ubiegać się o bon mogą te osoby, których nie stać na zaciągnięcie i spłatę kredytu hipotecznego. Jednak nie wspomina o ewentualnej weryfikacji dochodów kandydatów.

Czym będzie rodzinny bon mieszkaniowy?

Rodzinny bon mieszkaniowy ma takie same przeznaczenie jak bon społeczny, ale oprócz tego, będzie go można przeznaczyć w celu kupna domu, mieszkania albo wybudowania domu jednorodzinnego. Ponadto dotacja będzie o 45 tys. złotych wyższa w przypadku, kiedy rodzina nie posiada domu lub mieszkania albo kiedy posiada nieruchomość, której powierzchnia nie przekracza 65 metrów kwadratowych. Ten bon będzie przysługiwał małżeństwom:

  • z trójką dzieci i będzie wynosił odpowiednio 55 tys. złotych albo 100 tys. złotych;
  • z czwórką dzieci i wyniesie 70 tys. złotych albo 115 tys. złotych;
  • z piątką dzieci i wyniesie 85 tys. złotych albo 130 tys. złotych;
  • małżeństwom z szóstką dzieci i tutaj rodzina dostanie 100 tys. albo 145 tys. złotych.

Ważnym komunikatem MRPiT jest to, że w rodzinie mogą być zarówno dzieci, jak osoby niepełnosprawne.

Przy okazji bonu mieszkaniowego warto powiedzieć, że rząd planuje wprowadzić również program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych. Będzie on dostępny dla osób, które mają zdolność kredytową, ale nie mogą pokryć wkładu własnego, ustalonego przez bank. Gwarancja będzie udzielana do 40% wartości mieszkania zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Jak wprowadzenie bonu mieszkaniowego wpłynie na rynek nieruchomości?

Czas najlepiej to pokaże, ale już dziś można przewidywać, że wprowadzenie tego pomysłu w życie spowoduje wzrost popytu na mieszkania.

Umożliwi to też kupującym, przeważnie rodzinom zrealizowanie planu posiadania własnej nieruchomości. Można ostrożnie wnioskować, że w dalszej przyszłości zaowocuje to większym obrotem wartości nieruchomości – sprzedaż i najem mieszkań, ale bon mieszkaniowy może być tylko jednym z przyczynków do takiego stanu rzeczy. Dużo zależy też od tego jak na zmianę zareagują deweloperzy, ile nowych mieszkań powstanie na przestrzeni najbliższych lat i czy wartość osiągnie tendencję wzrostową czy też spadkową.

Tagi: polski ładbon mieszkaniowyrząd

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 15.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top