Prezes UOKIK ostrzega przed scamem

Opublikowano: 2021-11-30 09:54:50 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Prezes UOKIK ostrzega przed scamem

Prezes UOKIK ostrzega przed scamem

Jak informuje nas Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezes Tomasz Chrósty rozpoczął, postępowanie wyjaśniające wobec influencerów promujących scam. W tym miejscu należy wyjaśnić co kryje się za tym określeniem, gdyż wielu z nas nie ma świadomości co to właściwie jest.

Scam jest to jedna z form oszustwa, która wykorzystuje zaufanie do drugiej osoby, dzięki czemu bardzo łatwo jest ją zachęcić, zmusić do określonych wyborów. Zjawisko coraz częściej powszechne jest w Internecie, mediach społecznościowych oraz wśród influencerów (wpływowe znane osoby np. idole, eksperci, lifestylerzey, aktywiści, artyści). Jak podaje UOKIK scam to: „działanie, którego celem jest wprowadzenie w błąd” np. ukrycie istotnych cech towaru, wyolbrzymienie właściwości, oferowanie rzeczy szkodliwych, niebezpiecznych dla zdrowia. I tak wpływowa osoba otrzymuje wynagrodzenie w zamian za wychwalenie produktu, przekazanie fałszywych danych."

Influencerzy często nie wskazują, że posty z rekomendacjami danych usług, towarów to posty reklamowe czy też sponsorowane. W ten sposób odbiorca nawet nie wie, że ma do czynienia po prostu z reklamą a nie faktyczną rekomendacją. Innym działaniem jest również sprzedaż produktów, które okazują się wadliwe, sklepy internetowe są tworzone jedynie pod daną ofertę i później Klienci pozostają bez obsługi posprzedażowej.

Wobec powyższych praktyk UOKiK już we wrześniu zaczął sprawdzać, czy influecerzy nie promują scamu oraz wyciągnąć należyte wnioski i kary. Obecnie w toku są 4 postępowania w spawie ukarania nieuczciwych aktywistów. Prezes UOKiK jednocześnie apeluje do wszystkich internautów, którzy zaobserwowali nieuczciwe praktyki, aby je anonimowo zgłosić (np. zrzut ekranu, filmik, link wraz z krótką informacją na temat nieprawidłowości) na adres mejlowy [email protected]

Bądźmy ostrożni i nie dajmy się zwieść wątpliwym reklamom i promocjom, zwłaszcza w czasie świątecznej gorączki zakupów!

Źródło: UOKiK

Zaktualizowano: 2021-11-30 13:30:08

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top