Problem Banku Handlowego, banki zaczynają pilotaże ugód, tłusty czwartek nie dla cukierników – aktualności z dnia 11.02.2021r.

Opublikowano: 2021-02-11 08:04:00 Anna Kopańska 5 min. czytania

Kategoria: News

Problem Banku Handlowego, banki zaczynają pilotaże ugód, tłusty czwartek nie dla cukierników – aktualności z dnia 11.02.2021r.

Problem Banku Handlowego

Dzisiaj odbędzie się konferencja podsumowująca działalność banku Citi Handlowy w IV kwartale 2020r.

Na podstawie wyliczeń ze wstępnych wyników finansowych za 2020 rok, strata netto Banku Handlowego wyniosła 57,9 mln zł – jak podaje PAP Biznes.

Zysk netto tego banku w 2020 roku w wysokości 172,4 mln zł i jest on niższy niż w roku poprzedzającym o 64,1%.

Przełożenie na ten wynik miał odpis wartości firmy w wysokości 215 mln zł w obszarze bankowości detalicznej.

Jak podał Bank Handlowy, odpis miał charakter jednorazowy i nie ma przełożenia na płynność oraz współczynniki wypłacalności banku.

Z kolei rezerwa na ryzyko prawne związane z kredytami hipotecznymi w CHF została założona na kwotę 13 mln zl plus podwyższona została rezerwa dotycząca zwrotu prowizji z tytułu pożyczek przedpłaconych.

Bank udzielił też o 2,2 % mniej kredytów dla klientów indywidualnych i jest to wynik 7,2 mld zł. Wpływ na to miał słabszy popyt  klientów na pożyczki i kredyty z uwagi na panującą sytuację pandemiczną. Jednak poziom sprzedaży kredytów hipotecznych wzrósł w tym banku o 16%. (źródło: PAP Biznes)

Banki zaczynają pilotaże ugód

Jednym z takich banków jest PKO BP, który przeprowadzi pilotaż ugód frankowych wg wytycznych KNF. Obejmie projektem pilotażowym grupę kilkudziesięciu klientów.

Celem pilotażu jest uzyskanie pewności przez bank, że proces docelowy ugód przebiegnie sprawnie.

Pierwsza taka pilotażowa ugoda została już zawarta z klientem, a ostateczną decyzję na temat wdrożenia ugód po zakończeniu pilotażu podejmą akcjonariusze banku.

Bank ma w portfelu kredytowym ok 20 mld zł kredytów frankowych, a ok 4% z nich to kredyty w sprawach spornych z klientami.

Na łamach naszego portalu pisaliśmy o propozycji szefa KNF Jacka Jastrzębskiego jaka padła pod koniec ubiegłego roku do szefów banków, a dotyczyła wychodzenia z propozycjami takich ugód, które ograniczą lub zniwelują rozwiązanie jakim jest ścieżka sądowa. Dlatego od kilku tygodni sporo się mówi na ten temat. Powstał nawet specjalny zespół międzybankowy, który tworzą przedstawiciele banków, jak i UKNF i ZBP.

W większości banki wypowiadają się optymistycznie na temat tego pomysłu, część z nich jeszcze rozważa plusy i minusy tego rozwiązania. ING, mBank  to te banki, które oceniają to rozwiązanie jako dobre.

Kwoty w przedziale ok 30 do 40 mld zł to szacowane koszty całej procedury ugód dla poszczególnych banków w zależności od wielkości ich portfela frankowego. (źródło: PAP Biznes)

Tłusty czwartek nie dla cukierników

Dzisiaj „Tłusty Czwartek” czyli dzień, w którym większość z nas nie liczy dodatkowych kalorii.

Jednak producenci wyrobów ciastkarskich i piekarniczych nie mają powodów do radości.

Ich zaległości przekroczyły aż 118 mln zł w 2020 roku. Jest to wzrost o ok 10%, gdzie dla innych firm są to wzrosty rzędu 4% - wynika z informacji opublikowanych przez BIG Infomonitor oraz BIK.

Śląscy piekarze i cukiernicy mają największy problem. To oni są w grupie najbardziej zadłużonych.

W Tłusty Czwartek jemy dużo pączków, ale problemem branży jest stały spadek rok do roku spożycia wyrobów piekarniczych. Przykładowo w 2014 roku na osobę przypadało 3,94 kg spożycia , w 2018 roku było to 3,15 kg, 2019 to 2,98 kg – podaje na podstawie danych GUS Halina Kochmalska z BIG Infomonitor w rozmowie z PAP.

Okres pandemii też nie ułatwia sprawy cukiernikom i piekarzom. W społeczności można zauważyć co raz większy trend samodzielnych wypieków ciast i chleba, częstszy pobyt w domu z pewnością temu sprzyja.

Jeśli ktoś zastanawia się ile pączków Polacy zjadają w Tłusty Czwartek to jest to granica 100 mln pączków czyli po 2,5 pączka na osobę. (źródło: PAP).

Zaktualizowano: 2021-02-11 11:07:51

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (1)


  • Avatar IgaRoma

    IgaRoma
    11.02.2021 11:09:05

    ja już 3 pączki wszamałam, zawyżam statystyki :_)))))

    Odpowiedź
Top