Przedsiębiorcy w obawie o nawyki konsumentów. KNF o przyszłych ratach kredytów. Umowy cywilno-prawne zostają. Aktualności 24.05.2021 r.

Opublikowano: 2021-05-24 10:47:05 Aleksandra Jakubowska 5 min. czytania

Kategoria: News

Przedsiębiorcy w obawie o nawyki konsumentów. KNF o przyszłych ratach kredytów. Umowy cywilno-prawne zostają. Aktualności 24.05.2021 r.

Przedsiębiorcy w obawie o nawyki konsumentów

Pandemia koronawirusa odznaczyła stałe ślady w naszych umysłach jak również w codziennych nawykach. Społeczeństwo nauczyło się korzystać z dobrobytu Internetu i zdalnych metod załatwiania przeróżnych spraw począwszy od zakupów, poprzez sprawy urzędowe, bankowe a skończywszy na pracy zdalnej. Zamiast kina, oglądamy filmy w TV, zamiast koncertów słuchamy muzyki w wąskim gronie, zamiast iść do restauracji zamawiamy catering lub próbujemy swoich umiejętności kulinarnych sami. Czy nowe nawyki zostaną w nas po zakończeniu pandemii?  Jaki to będzie miało wpływ na naszą gospodarkę?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi dla Rejestru Dłużników BIK Infomonitor można wysnuć jeden wniosek – koronawirus wywarł niebagatelny wpływ na nasze zachowania konsumenckie oraz wpływ na funkcjonowanie firm. 41% wśród badanych firm twierdzi, że większość zmian zostanie, natomiast 51 % konsumentów utrzymuje, że przynajmniej w części nowe nawyki na stałe wejdą w nasze życie. Dla jednych będzie się to wiązało z ogromnymi stratami, a dla innych z nowymi możliwościami.

Zagrożone są galerie handlowe, których sprzedaż została ograniczona przez sprzedaż internetową. Zgodnie z danymi ruch w galeriach spadł o ponad 80% w stosunku do roku 2019.  Z drugiej strony rozwinęły się firmy kurierskie. Praca zdalna przełożyła się na mniejsze zapotrzebowanie na odzież, paliwo. Hotele, restauracje też nie są już tak bardzo oblegane. Najbliższy czas pokażę tak naprawdę, jakie faktycznie skutki wywołała nieoczkiwana fala pandemii koronawirusa.

KNF o przyszłych ratach kredytów

Jak podkreśla Komisja Nadzoru Finansowego rekordowo niskie stopy procentowe w czasach koronawirusa zachęcają nas do wzięcia kredytów. W związku z ryzykiem stóp procentowych powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach w aspekcie oprocentowania decydując się na kredyt w obecnych czasach.

W ofertach banków dostępne są kredyty z oprocentowaniem zmiennym, stałym oraz okresowo stałym. Takie kredyty są obarczone różnym ryzykiem poziomu stopy procentowej. Podpisując dokumenty kredytowe mamy zazwyczaj do podpisania oświadczenie, że jesteśmy świadomi ryzyka stóp procentowych. Banki mają obowiązek poinformować nas o takim ryzyku oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości, których nie rozumiemy.

Przed podpisaniem zapytajmy doradcę o wszystkie parametry takie jak koszty, oprocentowanie, RRSO, zmienne, stałe oprocentowanie, harmonogram. Możemy również poprosić o symulację w przypadku poszczególnych rodzajów oprocentowania. Podejmujmy decyzje świadomie, prośmy o komplet informacji, żeby uniknąć ryzyka, że po podwyżce stóp procentowych nie będziemy w stanie opłacać miesięcznej raty.

Pamiętajmy – jako Klienci mamy prawo prosić o wszelkie wyjaśnienia w sprawie warunków kredytowych, prosić o symulację, czas na zapoznanie się z umową. Są to nasze prawa, korzystajmy z nich i wybierajmy najlepsze opcje kredytowe dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Umowy cywilno-prawne zostają

Zgodnie z zapowiedziami, opublikowanymi na stronie PAP, ministra rozwoju Jarosława Gowina, w przyszłym roku możemy spodziewać się zmian w zakresie umów cywilno–prawnych. Nie zostaną one całkowicie zlikwidowane, ale wprowadzone zmiany w zasadach oskładkowania. Powodem nowych regulacji – jak podaje minister – jest uniknięcie negatywnych skutków pandemii oraz wyrównanie szans w kontekście konkurencji na rynku pracy. Umowy o dzieło mają pozostać bez zmian, natomiast umowy zlecenia będą prawdopodobnie w całości oskładkowane. Dyskusją są nadal objęte ulgi od składki zdrowotnej, być może będą one zróżnicowane w zależności od klasy społecznej.

Czekamy na dalsze istotne doniesienia w sprawie zasad funkcjonowania umów cywilno-prawnych oraz doniesień jakie będzie to miało wpływ dla prowadzących działalność gospodarczą

Zaktualizowano: 2021-05-25 14:47:28

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top