Rada Polityki Pieniężnej ponownie podwyższa stopy procentowe

Opublikowano: 2021-11-04 13:49:16 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podwyższa stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podwyższa stopy procentowe

W dniu wczorajszym na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej ustalono nowe stawku stóp procentowych NBP. Stopy referencyjna, lombardowa, depozytowa wzrosły każda o 75 pkt bazowych osiągając następujące wartości:

  • stopa referencyjna 1,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli została ustalona na poziomie 1,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli wynosi obecnie 1,35% w skali rocznej. 

Jest to już druga podwyżka stóp procentowych w przeciągu ostatniego miesiąca. Na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński oświadczył, że wysoka inflacja w Polsce to cena za uniknięcie głębokiego popandemicznego kryzysu, a samo zjawisko inflacji ma globalny charakter. Według niego Polska jako kraj średniej wielkości wyszła z kryzysu z najmniejszymi stratami i dlatego inflacja jest ba bardzo wysokim poziomie.

W temacie inflacji Glapiński dodał, że szczyt inflacji ma nastąpić w styczniu przyszłego roku po czym przewiduje, że wskaźnik zacznie spadać.

Decyzja RPP o podwyższeniu stóp procentowych nie wpłynie od razu na zmniejszenie inflacji, jest bowiem proces wymagający czasu. Efektu możemy dostrzec dopiero po kilku kwartałach

Prezes dodał również kilka słów w sprawie kursu PLN, który określił jako korzystny dla gospodarki polskiej. NBP nie będzie ingerował na rynku walutowym bez szczególnej potrzeby.

Źródło: PAP, NBP

Zaktualizowano: 2021-11-05 07:52:01

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top