Rynek nieruchomość wzrasta. Optymizm przedsiębiorców w badaniu KRD. Branża fitness powraca, ale z zaległościami. Aktualności 28.05.2021 r.

Opublikowano: 2021-05-28 11:24:51 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

Rynek nieruchomość wzrasta. Optymizm przedsiębiorców w badaniu KRD. Branża fitness powraca, ale z zaległościami. Aktualności 28.05.2021 r.

Rynek nieruchomość wzrasta

Związek Banków Polskich (ZBP) opublikował raport AMRON-SARFiN za pierwszy kwartał 2021 roku. W raporcie czytamy o pozytywnym, wzrostowym trendzie. Rośnie zarówno liczba udzielonych k kredytów na zakup nieruchomości oraz aktywność deweloperów przy rosnącym poziomie cen nieruchomości. Tego trendu nie zakłóciła nawet pandemia. Eksperci upatrują przyczyn wzrostu w dwóch czynnikach. Po pierwsze nieruchomości stają się coraz popularniejszą formą lokaty posiadanego kapitału, a po drugie koszt uzyskania kredytu i jego obsługi jest bardzo niski ze względu na niskie stopy procentowe. Raport prezentuje także konkretne liczby m.in.:

  • Zostało udzielonych 57,1 tys.  sztuk kredytów mieszkaniowych.
  • Wartość udzielonych kredytów to 17,94 mld złotych.
  • Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła – w porównaniu do I kwartału 2020 roku - prawie o 8%.

Optymizm przedsiębiorców w badaniu KRD

Krajowy Rejestr Długów opublikował wyniki kolejnego badania „KoronaBilans MŚP”. Blisko ¾ badanych przedsiębiorców patrzy z optymizmem w przyszłość. Dla ponad 40% sytuacja ich firm jest dobra, a prawie 1/3 wyraża przekonanie, że najbliższe miesiące będą jeszcze lepsze. Niepokoi jednak fakt, że prawie tyle samo przedsiębiorców (36%) deklaruje, że zalega z płatnościami. W większości wypadków (80%) są to jednak opóźnienia nie przekraczające jednego miesiąca i nie wynikające ze złej woli właścicieli firm – oni sami również borykają się ze skutkami braku płatności od ich kontrahentów.

Branża fitness powraca, ale z zaległościami

Biuro Informacji Gospodarczej informuje, że zaległości branży fitness – związane również z wprowadzonymi obostrzeniami – przekroczyły poziom 110 mln złotych. Informacja prasowa BIG związana jest z powrotem branży fitness do funkcjonowania. Od dziś klienci, w ramach reżimu sanitarnego, mogą korzystać z obiektów sportowych, basenów, klubów fitness i siłowni. BIG podsumowuje, że wsparcie z tarczy PFR trafiło do 15% firm branży, a wynosiło 380 mln złotych. Dodatkowo w ramach tarczy 6.0 uruchomiono ponad 45 mln złotych dla sektora. Rok do roku, w okresie od marca 2020 do marca 2021 długi firm z branży wzrosły o prawie 20 mln złotych i był to wzrost o 21%.

Zaktualizowano: 2021-05-31 11:25:28

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top