Stopy procentowe bez zmian, nowe firma na liście ostrzeżeń KNF, wyższe rezerwy w Banku Pocztowym – aktualności 14.01.2021

Opublikowano: 2021-01-14 07:11:00 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

Stopy procentowe bez zmian, nowe firma na liście ostrzeżeń KNF, wyższe rezerwy w Banku Pocztowym – aktualności 14.01.2021

Stopy procentowe bez zmian

Pierwsze styczniowe oraz pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się z decyzją o pozostawieniu stóp procentowanych na dotychczasowym poziomie. RPP nie zdecydowało się na kolejne obniżenie stóp procentowych. Jak czytamy w komunikacie prasowym na stronach Narodowego Banku Polskiego stopy procentowe będą kształtować się na następującym, niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej;
 • stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej.

Co to oznacza dla konsumentów? Najważniejsze: oprocentowanie kredytów pozostaje bez zmian. Nie ulegną zmianą kwoty rat płaconych dotychczas.

Nowa firma na liście ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała listę ostrzeżeń publicznych. Do rejestru została wpisana firma:  W1 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Wpisanie spółki na listę ma związek z podejrzeniem dopuszczenia się przestępstwa w zakresie nieuprawnionej działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych i dotyczy artykułu 150 ustawy o usługach płatniczych.

Lista ostrzeżeń publicznych KNF powinna być przedmiotem zainteresowania każdej osoby, która dokonuje transakcji finansowych z podmiotami co do których nie ma pełnej pewności renomy ich marki i sposobu działania. Skonfrontowanie nazwy podmiotu, której w dowolny sposób powierzamy swoje dane albo pieniądze powinno być dla nas podstawowym działaniem. Lista jest tworzona po to, aby dawać konsumentom wiedzę w zakresie podmiotów finansowych co do których powstało podejrzenie o popełnieniu przestępstwa.

Wyższe rezerwy w Banku Pocztowym

Jak czytamy w komunikacie prasowym Banku Pocztowego została utworzona dodatkowa rezerwa finansowa na poczet środków, które bank być może musiał wydać w związku z zwrotami prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytów przez konsumentów. Rezerwa utworzona w grudniu wynosi 9,1 mln złotych. Całościowa kwota rezerwy związana z tym celem to 12,4 mln złotych.

Przypominamy: na mocy wyroków TSUE konsumenci, którzy dokonali przedterminowej spłaty kredytu (wcześniejszej niż wynika to z harmonogramu spłat) mają możliwość złożenia wniosku do banku lub instytucji pożyczkowej o proporcjonalny zwrot prowizji. Instytucje finansowe muszą być na ten cel przygotowane i z związku z tym tworzą rezerwy na ten cel.

 

Zaktualizowano: 2021-01-14 10:14:27

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (4)


 • Avatar leos###

  leos###
  07.02.2021 08:59:41

  kredyty bez zmian, a oszczędności w dół

  Odpowiedź
 • Avatar bobek

  bobek
  03.02.2021 19:58:36

  mądry polak po szkodzie pomyślał Janusz czytają tą listę

  Odpowiedź
 • Avatar BartłomiejK

  BartłomiejK
  15.01.2021 20:11:38

  najgordzej ejst to że KNF każe firmy, ale nie odzyskuje pieniędzy, a kasa z kar idzie do KNF a nie do poszkodowanych, poza tym z zapobieganiem przez KNF różnych historiom nie ma w ogole miejsca, a wiec KNF jest dość słaby technicznie-praktycznie na roznych poziomach tych tego co powinien robić, to tak jakby superman odzyskał należność, karał i .......BRAŁ wszystko dla siebie co odzyska itd.

  Odpowiedź
 • Avatar zygi

  zygi
  14.01.2021 10:14:20

  już to widzę... ciekawe komu przyjdzie do głowy sprawdzać jakieś listy ostrzeżeń i to jeszcze KNF. Czy statystyczny Kowalski w ogóle wie co to jest? Potem jest tylko "ojej ojej straciłem moje pieniążki" i medialne sprawy zamiast być mądrym zawczasu.

  Odpowiedź
Top