Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych – najnowsza dane BIG

Opublikowano: 2022-01-07 13:23:16 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych – najnowsza dane BIG

Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych – najnowsza dane BIG

Jak informuje Biuro Informacji Gospodarczej w ostatnim miesiącu poprzedniego roku wartość Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe był najniższy w całym 2021r.  Wartość ta oznacza, źe w przeliczeniu na jeden dzień roboczy, banki oraz SKOKi odpytywały BIK o 2,8% więcej razy niż rok wcześniej.

Łączna kwota wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wyniosła 32,57 tys. osób. Rok wcześniej było więcej potencjalnych kredytobiorców o 3% (dokładnie 33,58 tys.). Tak samo porównując dane z listopadem można zauważyć spadek o 9,7% wnioskujących. Klienci wnioskowali w grudniu o kredyt mieszkaniowy średnio w kwocie 340 tys. zł, co oznacza, że średnia ta była większa o 10,8%, niż średnia kwota wnioskowanych kredytów w grudniu 2020 r.

Specjaliści twierdzą, że pozytywny wpływ na wartość Indeksu miał właśnie wzrost kwoty wnioskowanej. Warto dodać, że w związku z tendencją wzrostu cen na rynku nieruchomości, również klienci starają się o większe kwoty. Grudniowa średnia to historyczny rekord.

Negatywny wpływ na indeks niewątpliwie miał spadek ilości wnioskujących. Porównując dane z grudniem 2020 mieliśmy mniej o 1013 osób.

Analitycy spodziewają się kolejnch ujemnych odczytów Indeksu w następnych miesiącach, co jest spowodowane wysoką bazą w 2021 r. oraz spadkiem ilości osób starających się o kredyt hipoteczny. Mając na uwadze wzrost stóp procentowych, można stwierdzić, że wnioskujących może być coraz mniej. Dodatkowo od marca 2021 trend ten jest cały czas spadający.

Źródło: BIG

Zaktualizowano: 2022-01-07 16:28:36

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top