Tarcza antyinflacyjna 2.0 i zmiany w podatku VAT

Opublikowano: 2022-01-12 09:07:56 Aleksandra Jakubowska 1 min. czytania

Kategoria: News

Tarcza antyinflacyjna 2.0 i zmiany w podatku VAT

Tarcza antyinflacyjna 2.0 i zmiany w podatku VAT

W dniu wczorajszym została przyjęta przez Rząd tarcza antyinflacyjna 2.0. Dzięki niej będzie obniżona stawka VAT na żywność do poziomu 0% (żywność z obecnym 5% stawką VAT). Ma to pozytywnie wpłynąć na rodzinny budżet, jak podaje premier Mateusz Morawiecki, przeciętnie w portfelach pozostanie nam więcej o ponad 45 zł na miesiąc. Jest to niesłychanie ważne, ponieważ sytuacja na rynku zmusza wielu ludzi na liczenie „każdego przysłowiowego grosza”. 

Od przyszłego miesiąca natomiast cena paliwa obniży się za sprawą spadku VAT na paliwo do poziomu 8%. Preferencyjne warunki mają obowiązywać do końca lipca. Paliwo będzie kosztować ok. 5 zł za litr.

Spółdzielnie, wspólnoty, szpitale będą objęte taryfami gazowymi, co wiąże się z niższymi cenami. Pozostali odbiorcy gazu będą mieli obniżony VAT do 0%.

Jeśli chodzi o rachunki za prąd – tutaj również możemy liczyć na niższe płatności. VAT obniżony do poziomu 0%.

Również zmiany szykują się przy opodatkowaniu VAT na nawozy, które są bardzo drogie ze względu na wysoką cenę gazu. Jak podaje premier, zmiana ta wpłynie również na jeszcze większe obniżenie cen żywności, która będzie widoczna za 6-9 miesięcy.

Żródło: PAP

Zaktualizowano: 2022-01-13 10:15:47

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top