Transport i jego zadłużenie – najnowsze dane KRD

Opublikowano: 2021-12-14 12:53:32 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Kategoria: News

Transport i jego zadłużenie – najnowsze dane KRD

Transport i jego zadłużenie – najnowsze dane KRD

Najnowsze wyniki danych Krajowego Rejestru Długów przyniosły niepokojące informacje o sektorze transportowym. Ich długi podczas pandemii powiększyły się o 27% osiągając kwotę 1,2 mld zł. Wzrosła też liczba dłużników o 925 podmioty.

Problem jest na tyle poważy, gdyż branża transportowa stanowi dosyć istotną rolę w całej gospodarce, od jej kondycji zależy między innymi przemysł, budownictwo, handel, farmacja i inne. W transporcie działa obecnie 125 tys. przedsiębiorstw, w których zatrudnienie znajduje ok 750 tys, osób. Przyglądając się faktom oraz danym z systemów telematycznych GBoc, ciężarówki polskich przewoźników w czwartym kwartale 2020r. przejechały o 190 mln km więcej niż w poprzednim analogicznym okresie. Co negatywnie wpływa na rosnące długi w branży ? Specjaliści wymieniają małą rentowność, duże koszty zatrudnienia, niedobór kadry, restrykcyjne przepisy, wzrost kosztów przewozów, koszty drogowe, ceny napraw, dosyć długie terminy płatności. Poza tym sprawą oczywistą jest to, że pandemia również ma swój nieprzychylny w rozwoju udział, w szczególności wśród przewoźników pasażerów.

Należy dodać, że transport towarów jest w lepszej kondycji, co jest spowodowane rozwojem w pandemii branży e-commerce oraz większym zapotrzebowaniem na usługi transportowe w budownictwie, przemyśle.

Przyjrzyjmy się teraz danym liczbowym z sektora transportowego:

  • Zadłużenie firm transportowych wzrosło do kwoty 1,24 mld zł i zwiększyło się do początku pandemii prawie o 27%
  • Liczba dłużników wynosi 23,5 tys.
  • Średnie zatrudnienie na jednego dłużnika to 52,6 tys (od marca 2020 wzrosło o  95,8 tys.)
  • 1,1 mld zł to zadłużenie przewoźników drogowych, a 21,2 tys. podmiotów to firmy świadczące usługi transportu drogowego oraz działalność związana z przeprowadzkami
  • Rekordzista – dłużnik to firma transportowa ze stolicy, która posiada 38 niezapłaconych zobowiązań na kwotę 11 mln zł
  • Województwo mazowieckie ma do oddania 236,5 mln zł długu, kolejnym regionem jest Śląsk z kwotą zaległości 147,4 mln zł oraz Wielkopolska z długiem 142,8 mln zł

Źródło: KRD

Zaktualizowano: 2021-12-15 10:11:46

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top