Uchwała frankowa SN 13 kwietnia może być zagrożona, Polacy z coraz większą wiedzą finansową, co Polacy sądzą o lockdownie – aktualności z dnia 09.04.2021r.

Opublikowano: 2021-04-09 06:46:34 Anna Kopańska 4 min. czytania

Kategoria: News

Uchwała frankowa SN 13 kwietnia może być zagrożona, Polacy z coraz większą wiedzą finansową, co Polacy sądzą o lockdownie – aktualności z dnia 09.04.2021r.

Uchwała frankowa SN 13 kwietnia może być zagrożona

Dla wielu osób, głównie osób posiadających aktywne kredyty frankowe, jak również dla banków, bardzo ważnym dniem będzie zbliżający się wielkimi krokami 13 kwietnia 2021.

To w tym dniu, w Sądzie Najwyższym ma zapaść oczekiwana od dłuższego czasu uchwała frankowa.

Jak wskazuje mec. Barbara Garlacz w rozmowie z PAP, nie ma pewności co do tego, że ta uchwała jednak zapadnie, z uwagi na wątpliwości co do prawidłowości obsadzenia nowych sędziów Sądu Najwyższego.

Kluczowym pytaniem według Pani mecenas będzie to czy Sąd Najwyższy zastosuje się do orzeczeń TSUE już wydanych i które odnoszą się do czterech pytań skierowanych do Sądu Najwyższego oraz czy  Sąd Najwyższy zaczeka na odpowiedź do pytania piątego i szóstego, do czasu orzeczenia TSUE, które ma zapaść 29 kwietnia br.

Jak prognozuje Pani mecenas Garlacz, tej uchwały nie będzie, a wydanie jej po orzeczeniu TSUE będzie zbędne.  A to będzie oznaczać dla części frankowiczów  wyzwanie, w postaci zmagania się z tymi sądami, które nie uznają orzecznictwa TSUE traktując je jako nie wiążące. (źródło: PAP)


Polacy z coraz większą wiedzą finansową

Na stronie Związku Banków Polskich możemy poczytać o wnioskach płynących z badania zatytułowanego „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021”.

Do głównych wniosków z badania należy fakt, że Polacy już zdecydowanie uważniej czytają treść umów przed ich podpisaniem i bardziej interesują się tematyką związaną z inwestowaniem.

Co przyczyniło się do zmiany postawy Polaków w tym względzie? Pandemia.

To pandemia spowodowała, że część z nas chce wiedzieć więcej o zasadach funkcjonowania gospodarki i finansów (57% ankietowanych), a także z zakresu cyberbezpieczeństwa (53% ankietowanych).

Do tego dochodzi chęć zwiększenia wiedzy z obszaru inwestowania, a ankietowani uważają, że wiedza finansowa powinna być przekazywana już w szkołach podstawowych w ramach edukacji finansowej.

Zatem skąd najchętniej czerpana jest wiedza w wymienionych kategoriach? Wydaje się oczywistym i potwierdza to wynik badania, że najchętniej sięgamy do internetu po uzupełnienie wiedzy, stanowiąc opinię 59% ankietowanych, w dalszej kolejności kierujemy się do banków i instytucji finansowych (54% ankietowanych). (źródło: ZBP)


Co Polacy sądzą o lockdownie?

Tego można się dowiedzieć z badania o tytule Kondycja Gospodarstw Domowych, w ramach edycji I kw. 2021, przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorców Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Tylko nieliczni Polacy wykazują społeczną akceptację do bezwzględnego zamykania gospodarki, stanowiąc ok 20% ankietowanych osób.

Zdecydowana większość społeczeństwa jest za rozwiązaniem w postaci, zarówno sanitarnych jak i organizacyjnych obostrzeń o charakterze zaostrzonego reżimu, zamiast zamykania gospodarki.

W zaprezentowanych przez ZPF pięciu kategoriach badania, ankietowani w każdej z nich wyrazili sprzeciw lub brak akceptacji na zamykanie firm, galerii czy miejsc kultury – na poziomie od 63% do 75% respondentów.

Gotowość do akceptacji zamknięcia firm, jest u Polaków zwiększona tylko w kontekście działalności dyskotek i klubów nocnych stanowiąc zgodę 58% ankietowanych osób, gdzie nawet młodzi ludzi wyrażają taką gotowość (40%).

Natomiast niezrozumiałym pozostaje dla społeczeństwa kwestia zamykania galerii handlowych przy jednoczesnym działaniu sklepów zlokalizowanych poza centrami handlowymi. (źródło: ZPF)

Zaktualizowano: 2021-10-12 11:13:37

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (2)


 • Avatar nieustraszony

  nieustraszony
  17.05.2021 07:32:02

  nie dam się zastraszyć bankowi i dlatego mam już założoną sprawę w sądzie co do mojego kredytu CHF. dotąd ludzie się bali bo jak zwykle w tym kraju, większą siłę ma rząd czy banki a nie zwykły poczciwy obywatel. Ci co brali kredyty we frankach wiedzą jak było przy ich proponowania w bankach. Doradcy aż palili się do czerwoności żebyś tylko go wziął. Oby rostrzygnięcie całej sprawy było uczciwe. Nawet jeśli banki zapłacą za to cenę. Bo w ogóle może nie mieli poprostu na tych kredytach zarobić od samego początku, a chytry traci dwa razy co nie?

  Odpowiedź
 • Avatar fungalerii

  fungalerii
  24.04.2021 06:02:05

  słuchajcie, ja pracuję w sklepach galerii handlowych od 15 lat i naprawdę bardzo bym chciała, żeby ruch w nich był taki duży. Do sklepów wchodzi więcej ludzi tylko w okolicach świąt więc po co na co dzień zamykać galerie?

  Odpowiedź
Top