UOKiK przestrzega seniorów przed oszustami handlowymi

Opublikowano: 2021-11-12 10:55:55 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

UOKiK przestrzega seniorów przed oszustami handlowymi

UOKiK przestrzega seniorów przed oszustami handlowymi

W niedzielę 14 listopada swoje małe święto będą obchodzić seniorzy. Będzie to Ogólnopolski Dzień Seniora. W związku z tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o szeregu zagrożeń, z którymi na co dzień mogą spotkać się starsze osoby. Na pierwszym miejscu są wymienione teleporady, które są niezwykle popularnie kierowane właśnie do seniorów, później zawyżone ceny towarów, usług czy też podejrzane aukcje w sieci.

Niewątpliwie dużym zainteresowaniem wśród naszych babć i dziadków cieszą się organizowane pokazy handlowe, gdzie klienci wabieni gadżetami, badaniami czy też zabiegami są oszukiwani i manipulowani przez organizatorów. Jak podaje UOKiK w przeciągu całego roku mają nawet kilkaset skarg na nieuczciwe praktyki podczas takich pokazów. Seniorzy niestety często nie znają się na przysługujących im prawach, nie są w stanie porównać w sieci cen danych produktów, dlatego często stają się ofiarą wymuszeń oraz są naciągani na spore, niepotrzebne koszty. Dodatkowo ci wrażliwi odbiorcy często nie są świadomi jakie dany produkt ma ukryte wady. Spotkania są niebywale starannie przygotowane właśnie pod kątem seniorów, aby uśpić ich czujność oraz zachęcić do drogich zakupów.

Prezes UOKiK zapowiada zmiany przepisów w organizacji pokazów handlowych, które zakładają między innymi zakaz przyjmowania płatności przed końcem terminy na odstąpienie, czy też sprzedaży poza lokalem firmy wszelkich artykułów medycznych. Projekt ze zmianami jest jeszcze w fazie uzgodnieni oraz zbierania opinii i konsultacji społecznej.

W między czasie urząd przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnej pomocy konsumenckiej pod nr tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16.  Dodatkowo Instutycja  prowadzi szereg akcji edukacyjnych, z której można wymienić artykuł w czasopiśmie  „ZUS dla Seniora” - dostępny na stronie zus.pl oraz w Inspektoratach i Oddziałach ZUS.

Zachęcamy do lektury oraz

Wszystkim Seniorom w dniu ich święta życzymy wszystkiego co najlepsze!

 

Źródło: UOKiK

Zaktualizowano: 2021-11-15 08:20:37

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top