Wdrożenie Krajowego Systemu e-faktur. Spadek bezrobocia w UE. Kredyty walutowe – czy zapadną konkretne rozwiązania? Aktualności 02.09.2021 r.

Opublikowano: 2021-09-02 09:59:06 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Wdrożenie Krajowego Systemu e-faktur. Spadek bezrobocia w UE. Kredyty walutowe – czy zapadną konkretne rozwiązania? Aktualności 02.09.2021 r.

Wdrożenie Krajowego Systemu e-faktur

Nowy projekt zmian do ustawy Vat został przyjęty przez Radę Ministrów. Dotyczy on wdrożenia Krajowego Systemu e-faktur (KSeF). Ministerstwo chce przetestować nowe rozwiązanie już od października tego rogu, pełne drożenie będzie obowiązkowe od 2023r. Jakie korzyści przyniesie wdrożenie e-faktur?

  1. ułatwi rozliczanie obrotu przedsiębiorcami
  2. przyspieszy weryfikację prób wyłudzenia podatku
  3. zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm
  4. zmniejszy luki VAT

Spadek bezrobocia w UE

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Eurostat możemy zauważyć widoczny spadek bezrobocia w strefie euro (spadek o 7,6%) oraz w Unii Europejskiej (6,9%). W lipcu tego roku ponad 14,6 mln obywateli EU poszukiwało pracy (12,33 mln osób to mieszkańcy strefy euro). Największą stopą bezrobocia mamy w  Grecji – 14,6 %,  w Hiszpanii (14,3%) oraz Włoszech (9,3%). Polska straciła status lidera i uplasowała się na czwartym miejscu osiągając 3,4% bezrobocia.

Przypomnijmy, że EUROSTAT liczy bezrobocie na podstawie ankiedowego badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) i dlatego wyniki się różnią od danych podawanych przez GUS i resort pracy. Według GUS w lipcu 2021 stopa bezrobocia wyniosła 5,8% i spadła o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z lipcem.

Kredyty walutowe – czy zapadną konkretne rozwiązania?

W dniu dzisiejszym w okolicach godziny 10 miała odbyć się Rozprawa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, której tematem miał być problem kredytów walutowych, a w szczególności kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich.

Przypomnijmy, że minęło już 9 miesięcy od postawieniu szeregu istotnych pytań w sprawie kredytów frankowych przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. W między czasie sędziowie zwrócili się o opinie do kliku Instytucji tj. Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Finansowego. Instytucje miały 30 dni na przedstawienie swojego zdania.

Oczekuje się, że dzisiaj zostaną rozstrzygnięte ważne kwestie w sprawie Frankiewiczów, aczkolwiek eksperci twierdzą, że ze względu na złożoność problemów Sąd Najwyższy nie będzie w stanie jeszcze rozstrzygnąć spornych kwestii.

Zaktualizowano: 2021-09-03 16:05:57

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top