Więcej długów w nieruchomościach. Polacy ograniczają wydatki. Raport BIK prosto z banku – to możliwe! Aktualności 27.08.2021 r.

Opublikowano: 2021-08-27 09:25:15 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

Więcej długów w nieruchomościach. Polacy ograniczają wydatki. Raport BIK prosto z banku – to możliwe! Aktualności 27.08.2021 r.

Więcej długów w nieruchomościach

O 24% wzrosło zadłużenie firm zajmujących się wynajmem nieruchomości komercyjnych oraz zajmujących się ich obsługą. Dziś jest to już ponad 207 mld złotych, licząc od marca 2020 roku. Również te same firmy mają do odzyskania pond 96 mld złotych. Niestety puste lokale usługowe czy biurowe stały się niechlubną wizytówką pandemii.

Raport KRD wskazuje na to, że największą część długu stanowią zobowiązania wobec banków, a także dostawców energii. Na swoje płatności czekają także firmy leasingowe. Podsumowanie KRD pokazuje także, że poziom zwrotu z inwestycji w lokale komercyjne ciągle jest pomniejszonym poziomie. W ubiegłym roku te zyski spadły o średnio 30%. Największy problem z płatnościami mają firmy w województwie mazowieckim, na który przypada największa część rynku. Kolejne województwa notujące tego typu kłopoty to województwo śląskie i łódzkie.

Polacy ograniczają wydatki

Wg badania opublikowanego na stronie Polskiej Agencji Prasowej (PAP) ponad 40% Polaków planuje ograniczenie wydatków bieżących w trzecim kwartale tego roku. Najwięcej badanych zamierza ograniczyć wydatki o maksymalnie 10%. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje konsumenckie Polaków 2021”. Jak czytamy w raporcie z badania nastroje te związane są z niepewnością dotyczącą kolejnej fali pandemii. Ci z badanych, którzy ograniczają wydatki robią to także z powodu rosnących cen. Cześć z respondentów rezygnuje z zakupów, aby odłożyć więcej oszczędności na niepewne czasy. 

Ograniczenie zakupów będzie dotyczyć głównie wydatku związanych z odzieżą, alkoholem oraz sprzętem AGD i RTV.

Raport BIK prosto z banku – to możliwe!

Coraz więcej polskich banków udostępnia możliwość zamówienia raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK) z poziomu bankowości elektronicznej. Do grona tych banków wkrótce dołączy Alior Bank, stając się kolejnym po Santander Consumer Bank,  ING Banku Śląski i PKO BP bankiem z tą usługą.

Zaktualizowano: 2021-08-27 12:25:50

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top