Wydarzenia tego tygodnia w NBP, KNF w sprawie maklerów spoza Unii Europejskiej, serwis e-Budownictwo dostępny dla przedsiębiorców – 2 marca 2021 r.

Opublikowano: 2021-03-02 07:59:00 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

Wydarzenia tego tygodnia w NBP, KNF w sprawie maklerów spoza Unii Europejskiej, serwis e-Budownictwo dostępny dla przedsiębiorców – 2 marca 2021 r.

Wydarzenia tego tygodnia w NBP

Narodowy Bank Polski na swojej stronie internetowej opublikował informacje na temat nadchodzących wydarzeń. W środę 3 marca zapowiedziane jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Na piątek 5 marca zapowiedziana jest konferencja online z udziałem Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego. Konferencja będzie dotyczyć oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej kraju.

O najważniejszych kwestiach poruszonych na tych spotkaniach będziemy informować w kolejnych wiadomościach.

KNF w sprawie maklerów spoza Unii Europejskiej

Komisja Nadzoru Finansowego, w ślad za komunikatem Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikowała komunikat w sprawie działalności podmiotów prowadzących działalność maklerską spoza Unii Europejskiej.

KNF zaznacza w komunikacje, że podmioty te mogą prowadzić działalność maklerską tylko w formie oddziału po uprzednim uzyskaniu zezwolenia i wpisu do właściwego rejestru KNF. Na stronie internetowej Komisji można znaleźć wyszukiwarkę podmiotów, które takie uprawnienia posiadają. KNF zaznacza, że klienci mogą współpracować z podmiotami, które nie figurują na tej liście, ale tylko w sytuacji, gdy to klient wychodzi z inicjatywą zawarcia takiej transakcji i nie dzieje się to jako reakcja na ofertę marketingową tej firmy. Komunikat KNF został opublikowany z powodu pojawiających się niewłaściwych praktyk rynkowych, które nasiliły się po 31.12.2020 roku, czyli po upłynięciu terminu okresu przejściowego dla Wielkiej Brytanii W Unii Europejskiej.

Serwis e-Budownictwo dostępny dla przedsiębiorców

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Gowin – wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii poinformował udostępnieniu serwisu e-Budownictwo. Jest to serwis dostępny dla przedsiębiorców w którym użytkownicy będą mogli w cyfrowym procesie załatwiać sprawy związane z prawem budowlanym. Serwis udostępnia również możliwość kontaktu z organami nadzoru budowlanego oraz administracji architektoniczno-budowlanej w pełnym procesie online, bez konieczności wizyty w urzędzie.

W kilku etapowym procesie budowania serwisu będzie można docelowo składać większość formularzy. W momencie startu dostępnych jest 13 elektronicznych druków. Jak zapowiedziała wiceminister resortu Anna Kornecka od lipca 2021 roku będzie można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Ministerstwo jest również otwarte na komentarze i opinie w sprawie nowego serwisu, które usprawnią jego funkcjonowanie – czytamy w komunikacie PAP.

Zaktualizowano: 2021-03-02 10:05:39

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (2)


 • Avatar luks

  luks
  16.03.2021 20:20:33

  fajnie, że nie trzeba będzie biegać do urzędu z każdym dokumentem, wygodniej z domu

  Odpowiedź
 • Avatar ciekawski

  ciekawski
  02.03.2021 20:20:44

  bardzo nurtuje mnie co powie RPP, pandemia się rozrasta i czy będą kolejne obniżki stóp jak w zeszłym roku hmmm

  Odpowiedź
Top