Wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe – najnowsze dane BIK

Opublikowano: 2021-12-07 11:41:45 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe – najnowsze dane BIK

Wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe – najnowsze dane BIK 

Biuro Informacji Kredytowej co miesiąc podaje odczyt wskaźnika BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje nas o dynamice wartości wniosków na kredyty mieszkaniowe w przeciągu roku. Wskaźnik jest przeliczany na dzień roboczy, pomija zapytania o wnioski mieszkaniowe przekraczające kwotę 1 mln zł oraz pomija zapytania tego samego klienta w ostatnich 90-ciu dniach.

Jak podaje BIK w tym miesiącu mamy o 28,1 % więcej odpytań w rejestrze BIK przez banki oraz SKOK-i niż w listopadzie rok temu.

W zeszłym miesiącu o kredyt mieszkaniowy ubiegało się 36,08 tys. osób co daje nam wzrost o 13,8% do poprzedniego roku. Średnia wartość wnioskowanej kwoty opiewała na kwotę 338 tys. zł i była większa od zeszłego roku o 37,74 tys. zł. I właśnie ten wzrost wpływa nam na wysoki wynik Indeksu Popytu.

Niestety od marca tego roku miesiąc do miesiąca coraz mniej osób ubiega się o kredyty mieszkaniowe. Jedną z przyczyn spadku zainteresowania niewątpliwie jest wzrost stóp procentowych, a co za tym idzie wyższe koszty kredytów na rynku oraz mniejsza zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców. Szacuje się, że październikowe podwyżki stóp procentowych zwiększyły wielkość raty o ok 16-18%. Obecny spadek popytu będzie miał odzwierciedlenie w wartościach kredytowych za około dwa miesiące.

Źródło: BIK 

Zaktualizowano: 2021-12-07 12:33:22

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top