Zaległości za czynsz nabierają na sile – najnowsze dane BIG Infomonitor

Opublikowano: 2021-12-13 13:32:44 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Zaległości za czynsz nabierają na sile – najnowsze dane BIG Infomonitor

Zaległości za czynsz nabierają na sile – najnowsze dane BIG Infomonitor

Z najnowszych danych BIG Infomonitor wynika, że problem z opłacaniem czynszu wciąż ma sporo osób. Obecnie w Polsce problem ze zobowiązaniami za lokale mieszkaniowe i użytkowe ma 8312 podmiotów w tym 7856 osób fizycznych. Niepokojącym jest fakt, że od początku trwania pandemii zaległości z tytułu użytkowania nieruchomości wzrosły o ponad 25% osiągając wartość 183 mln zł.

Jednym z powodów rosnącego długu jest fakt, że osoby, które mają problemy z miesięczną płynnością oraz zmagają się z trudną sytuacją finansową, w pierwszej kolejności przesuwają terminy opłat swoich rachunków. Są to między innymi czynsze (aż 17% osób mających problemy finansowe decyduje się na odłożenie w czasie tej płatności), które opiewają min. na kilkaset złotych. Do BIGu można wpisać osoby fizyczne, które zalegają z opłatą min. 200 zł przez 30 dni, natomiast przy osobach prawnych kwota musi stanowić min. 500 zł.

Częściej za czynsz nie płacą kobiety, które stanowią 53% wszystkich czynszowych dłużników. Z badania BIG Infomonitor wynika również, że częściej nie płacą osoby w wieku 55-64 lata, oraz starsze.

Rozpatrując problem spłacalności pod względem terytorialnym, to prym w zaległościach wiodą 3417 osoby z województwa kujawsko-pomorskiego z długiem: 82,3 mln zł, później 1174 osoby z mazowieckiego, którzy muszą oddać 36,8 mln z oraz z  warmińsko-mazurskiego z długiem 18,1 mln zł.

Rekordzista ma do oddania 2,7 mln zł za czynsz – jest to firma mająca siedzibę na Pomorzu, natomiast najbardziej zadłużona osoba prywatna to Mazowszanka, która ma dług w kwocie 1,78 mln zł.

Źródło: BIG Infomonitor

Zaktualizowano: 2021-12-13 13:40:09

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top