ZUS o wrześniowych zmianach. GUS o rekordzie inflacji. NBP z nową monetą kolekcjonerską. Aktualności 01.09.2021 r.

Opublikowano: 2021-09-01 09:01:57 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

ZUS o wrześniowych zmianach. GUS o rekordzie inflacji. NBP z nową monetą kolekcjonerską. Aktualności 01.09.2021 r.

ZUS o wrześniowych zmianach

Miesiąc wrzesień przynosi wiele zmian. To nie tylko początek roku szkolnego, ale także zmiany w ważnych dla wielu osób kryteriach branych pod uwagę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jedną z ważniejszych zmian jest kwota w jakiej pracujący emeryci i renciści mogą uzyskiwać swoje przychody. Po przekroczeniu kwoty wyznaczonej przez ZUS świadczenie może zostać ograniczone albo wstrzymane w całości. Kwota ta jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzednim.

Jeśli dodatkowo zarobiona kwota wyniesie więcej niż 70% przeciętego wynagrodzenia świadczenie będzie zmniejszone proporcjonalnie. Przy przekroczeniu kwoty o 130% świadczenie ZUS zostanie wstrzymane. Nowe limity obowiązują do początku grudnia 2021 r.

GUS o rekordzie inflacji

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał informację na temat wskaźnika inflacji CPI. Za miesiąc sierpień inflacja osiągnęła rekordowy poziom 5,4%. GUS w komunikacie podkreśla, że jest to kolejny miesiąc wzrostu tego wskaźnika. W ocenie tego urzędu tak gwałtowny wzrost wskaźnika spowodowany jest m.in. przez wzrost cen żywności i paliw.

NBP z nową monetą kolekcjonerską

Dla upamiętnienia obrony Poczty Polskiej w Gdańsku Narodowy Bank Polski wydał nową monetę kolekcjonerską. Jest to srebrna moneta o nominale 20 zł. Nowa moneta może być niebywałą okazją dla kolekcjonerów ze względu na unikatowy kształt. Monetę tą wydano w formie znaczka pocztowego. Na monecie znajdzie się również wizerunek zniszczonego budynku poczty. Wraz z emisją monety wydano także znaczek okolicznościowy.

Zaktualizowano: 2021-09-01 11:05:06

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top