Związek Banków Polskich apeluje o wsparcie przedsiębiorców. 18 lat informacji gospodarczej w Polsce. Aktualne dane o bezrobociu. Aktualności 05.08.2021 r.

Opublikowano: 2021-08-05 07:33:26 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

Związek Banków Polskich apeluje o wsparcie przedsiębiorców. 18 lat informacji gospodarczej w Polsce. Aktualne dane o bezrobociu. Aktualności 05.08.2021 r.

Związek Banków Polskich apeluje o wsparcie przedsiębiorców

Związek Banków Polskich (ZBP) zaapelował do władz państwowych o wsparcie polskich przedsiębiorców. W komunikacie prasowym podkreślił także, jak bardzo dla sprawnie funkcjonującej gospodarki jest sektor bankowy, który to w większości przyczynia się do kredytowania polskich firm. Oprócz pandemicznej rzeczywistości sektor bankowy musi się mierzyć z wieloma innymi czynnikami do których należą m.in. niskie stopy procentowe.

Komunikat ZBP to także w dużej części apel o zwolnienie części kredytów z podatku bankowego. Chodzi o środki kredytowe, jakie mają być przeznaczone na działalność restrukturyzacyjną oraz wspieranie rozwiązań proekologicznych (tzw. zielonej energii). Ponadto ZBP apeluje o zamrożenie wysokości składki do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W ocenie ZBP miałaby ona mieć poziom z roku 2021 w dwóch kolejnych latach.

18 lat informacji gospodarczej w Polsce

Krajowy Rejestr Długów (KRD) poinformowało w komunikacie prasowym o 18 rocznicy swojego istnienia. Od początku sierpnia 2003 roku Klienci skorzystali z informacji gospodarczej już 284 mln razy, bo na tyle szacowana jest liczba pobranych raportów.

Dziś KRD to nie tylko rozwiązanie w walce z nierzetelnymi płatnikami, ale także ochrona przed wyłudzeniami kredytów dla klientów indywidualnych oraz źródło informacji o kontrahentach dla firm i osób prywatnych.

Rocznica KRD to także czas podsumowań:

  • 2,7 mln dłużników figuruje w bazie KRD,
  • 59,2 mld złotych to suma długów zarejestrowanych w KRD, przy czym 11,6 mld należy do firm, a pozostała część (47,6 mld zł) do osób prywatnych,
  • 112 mld to suma odzyskanych przez KRD długów.

Aktualne dane o bezrobociu

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało w komunikacie prasowym, że w lipcu stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 5,8%. Spadek stopy bezrobocia w stosunku do poprzedniego miesiąca wyniósł 0,1% i był piątym z rzędu miesiącem z tendencją spadkową. Biorąc pod uwagę rozkład w poszczególnych województwach w żadnym z nich nie został przekroczony poziom 9%, choć najwyższe bezrobocie odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim. Z kolei najniższe w województwie wielkopolskim (3,5%).

Ministerstwo podało również dane dotyczące bezrobocia liczone wg metody Eurostat. Według wyliczeń na miesiąc czerwiec w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 3,6% (średnia UE to 7,1%).

Zaktualizowano: 2021-08-05 09:37:45

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top