Związek Banków Polskich z apelem o finansowanie rolników

Opublikowano: 2021-12-31 10:40:49 Urszula Sokół 1 min. czytania

Kategoria: News

Związek Banków Polskich z apelem o finansowanie rolników

Związek Banków Polskich z apelem o finansowanie rolników

Związek Banków Polskich w komunikacie prasowym podkreśla znaczące zagrożenia dla branży rolniczej związane z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego.

Przepisy uchwalone w dniu 2.12.2021 r. znacząco wpływają na możliwość finansowania rolników nie tylko przez podmioty finansowe, ale również firmom dostarczającym do gospodarstw rolnych nasiona czy środki ochrony roślin poprzez kredyty kupieckie.

W nowych przepisach nie znalazł się dotychczasowy zapis z paragrafu 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5.07.2017 r. odnośnie określenia przedmiotów należących do rolnika, które nie podlegają egzekucji. Przepisy nie mają więc zastosowania, gdy kierowana jest równoczesna egzekucja do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego. W ocenie prawników i ZBP przepis ten uniemożliwia zaspokojenie roszczeń wierzycieli dokonujących zabezpieczeń rzeczowych w związku z udzieleniem finansowania.

ZBP w komunikacie jasno podkreśla znaczące ograniczenie finansowania dla rolników przez szereg instytucji, nie tylko bankowych, ale też leasingowych i oferujących odroczone płatności.

Źródło: ZBP

Zaktualizowano: 2021-12-31 13:40:56

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top