NBP przedstawił najnowszy raport o inflacji

Opublikowano: 2022-07-13 10:35 Piotr Rosiński 1 min. czytania

NBP przedstawił najnowszy raport o inflacji

NBP przedstawił najnowszy raport o inflacji 

Inflacja jest aktualnie na najwyższym poziomie od 1998 roku i wynosi 15,60%. Analitycy NBP prognozują, że inflacja osiągnie swoje maximum jeszcze podczas lata tego roku, w przypadku, gdy tarcza inflacyjna zostanie z nami do końca 2023 roku. Jak stwierdził szef Departamentu Badań i Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar –

„Wówczas tego wzrostu silnego inflacji spowodowanego wycofaniem wszystkich rozwiązań tarczy w październiku nie będzie i można przyjąć, że szczyt inflacji będzie latem tego roku, w lipcu, sierpniu, trochę może we wrześniu”

Jednym z wskaźników, który może sugerować to, że inflacja już jest prawie w apogeum jest spadek cen paliwa, przy jednoczesnym wzrośnie wartości żywności. Duża część czynników wpływających na inflację w naszym kraju to czynniki zagraniczne, tak jak również inflacja w całej Europie. Ekspert RPP mówi, że w krótkim odstępie czasowym, wzrost stóp procentowych o 100 punktów bazowych może obniżać inflację o 0,2 pkt procentowe, a w dłuższym okresie nawet o 0,4 punkty procentowe.

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział natomiast, że rząd jest gotowy do przedłużania tarczy inflacyjnej, a co za tym idzie obniżania podatków w różnorakich sektorach, jeśli pieniądz dalej będzie tak tracić na wartości.

Źródło: NBP 

Zaktualizowano: 13.07.2022

Dodano: 13.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top