Banknot 1000 zł już w przyszłości, przedłużony zasiłek opiekuńczy, ruszyły wypłaty z Tarczy 2.0 – poniedziałek 18 stycznia 2021

Opublikowano: 2021-01-18 08:07 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Banknot 1000 zł już w przyszłości, przedłużony zasiłek opiekuńczy, ruszyły wypłaty z Tarczy 2.0 – poniedziałek 18 stycznia 2021

Banknot 1000 zł już w przyszłości

Na piątkowej konferencji z akredytowanymi dziennikarzami prezes NBP prof. Adam Glapiński powiedział, że nie wyklucza sytuacji w której NBP będzie wprowadzać banknot o nominale 1000 zł. Przy czym zaznaczył, że decyzja ta będzie bardziej należeć do przyszłego prezesa NBP w kolejnej kadencji. Prezes NBP argumentował także, że wprowadzenie banknotu o nominale 500 zł było dobrą decyzją. Nie tylko dla gospodarstw domowych, którym łatwiej jest przechowywać oszczędności w gotówce, ale i dla rezerw NBP, który ma „ograniczone możliwości składowania”

Prezes NBP odniósł się także do wysokości stóp procentowych. W swojej wypowiedzi na konferencji prasowej powiedział, że nie wyklucza kolejnego obniżenia stóp procentowych oraz dopuszcza ujemne stopy procentowe. Decyzje co do kształtowania wysokości stóp procentowych będą zależne od kondycji polskiej gospodarki.

Przedłużony zasiłek opiekuńczy

Na stronach PAP pojawił się komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej informujący o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 31 stycznia. Decyzja ta zapadła w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną związaną z pandemią COVID-19.

Zasady obowiązywania zasiłku nie zmieniają się – dotyczy rodziców dzieci do lat 8 i starszych z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Ruszyły wypłaty z Tarczy 2.0

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii już dziś przedsiębiorcy uprawnieni do pomocy w ramach Tarczy 2.0 mogą spodziewać się środków na swoich rachunkach. Dotyczy to wniosków, które zostały złożone w pierwszej kolejności, czyli od piątku 15.01. Ministerstwo poinformowało, że w najbliższych dniach rozszerzeniu ulegnie lista kodów PKD do których będzie mogła trafić pomoc rządowa. Obecny kształt Tarczy dotyczy m.in.: branży gastronomicznej, hotelarskiej czy turystycznej.

Ponadto została potwierdzona informacja o przedłużeniu pomocy na grudzień i styczeń w związku z przedłużeniem lockdownu do 31 stycznia. Firmy działające w określonych branżach, które najmocniej dotknęły skutki pandemii będą mogły nadal ubiegać się o dotacje do 5 tys. złotych, zwolnienia ze składek ZUS oraz dopłaty do kosztów zatrudnienia pracowników.

Tagi: zasiłek

Zaktualizowano: 18.01.2021

Dodano: 18.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top