Bezpieczeństwo numeru PESEL, nowa odsłona tarczy dla przedsiębiorców i przepisów dla umowy zlecenie 07.01.2021

Opublikowano: 2021-01-07 08:23 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Bezpieczeństwo numeru PESEL, nowa odsłona tarczy dla przedsiębiorców i przepisów dla umowy zlecenie 07.01.2021

Bezpieczeństwo numeru PESEL

Bezpieczeństwo numeru PESEL nie jest tematem nowym. Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo naszych danych niezależnie od sytuacji. Dotyczy to zwłaszcza tych danych, których ujawnienie mogłoby nas narazić na wyłudzenie kredytu czy pożyczki. Mogą nas spotkać przykre konsekwencje nie tylko w związku z produktami finansowymi, ale również z zakupami usług czy wynajmem, gdzie należy podać dane osobowe.

Jak czytamy w aktualnym komunikacie Biura Informacji Kredytowej (BIK) na takie wyłudzenia danych osobowych możemy być szczególnie narażeni właśnie teraz w okresie rozpoczęcia kampanii związanej ze szczepieniami przeciwko wirusowi COVID-19. Należy zachować szczególną ostrożność przekazując swoje dane osobowe zarówno w formie ich przekazania, jak i podmiotu do którego trafią. Należy być szczególnie wyczulonym na wszelkiego rodzaju niewiadomego lub budzącego podejrzenia wiadomości sms czy mail.  

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej

Na ostatnim posiedzeniu Rządu został przyjęty szereg nowych przepisów dotyczących "Tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm" zwanej powszechnie Tarczą Antykryzysową. Na posiedzeniu została zatwierdzona uchwała dotycząca Tarczy 2.0 dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz znowelizowana wersja 1.0 Tarczy. W praktyce oznacza to, że polskie firmy mogą liczyć na dodatkowe 20 mld złotych na wsparcie w sytuacji ekonomicznej związanej z pandemią. Pomoc będzie udzielana przedsiębiorcom, którzy odnotowali spadek obrotów lub działają w określonej branży PKD. Pomoc będzie kierowana zwłaszcza do tych branż, które najmocniej ucierpiały w wyniku pandemii: hotelarskiej i gastronomicznej. Przedsiębiorstwa działające w branżach określonych konkretnymi numerami PKD będą mogły składać wnioski od 15 stycznia.

Zmiana przepisów dla umowy zlecenie i umowy o dzieło

Rok 2021 przyniósł wiele zmian w przepisach dotyczących umów cywilnoprawnych. Od początku tego roku każda zawarta umowa o dzieło podlega rejestracji w ZUS. Każdy przedsiębiorca zwierający taką umowę został zobowiązany do jej rejestracji za pośrednictwem PUE (Platformy Usług Elektronicznych). Zbieranie tych danych ma na celu określenie dokładnej liczby zawieranych umów tego typu. Od zmienionych przepisów są jednak wyjątki: nie będą podlegać rejestracji umowy zawierane z własnym pracownikiem czy przez podmioty, które nie są płatnikami składek ZUS.

W zakresie umów zlecenia każdy zleceniodawca będzie miał możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z obowiązku obliczania, potrącania i płacenia składek. Dotyczy to umów zawartych od początku roku do 30.04.2021. Dotyczy to jednak tylko firm, które związane są z branżami objętymi Tarczą antykryzysową w wersji 6.0.

Tagi: przedsiębiorcapeselumowa zlecenieumowa o dziełoumowa

Zaktualizowano: 07.01.2021

Dodano: 07.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top