BIG o nastrojach wśród przedsiębiorców, KNF o ubezpieczeniach z Wielkiej Brytanii, młode pokolenie a długi – 22.03.2021

Opublikowano: 2021-03-22 09:47 Urszula Sokół 3 min. czytania

BIG o nastrojach wśród przedsiębiorców, KNF o ubezpieczeniach z Wielkiej Brytanii, młode pokolenie a długi – 22.03.2021

BIG o nastrojach wśród przedsiębiorców

Biuro Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor przedstawiło na swoich stronach wyniki badania realizowane wśród przedsiębiorców. Ponowne wprowadzenie większych obostrzeń związanych z działalnością wielu firm w ocenie przedstawicieli BIG krótkoterminowo wpłynie na wyniki finansowe, ale długoterminowo widoczny jest trend optymistyczny. Badani przedsiębiorcy uważają, że po zakończeniu obecnego lockdownu ich obroty obudują się, a nawet wzrosną. To ocena prawie 40% badanych przedsiębiorstw. Z kolei niecałe 5% badanych firm uważa, że obroty ulegną zmniejszeniu.

BIG informuje również o wzroście zaległości wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Poziom zaległości w okresie kwiecień 2020-styczeń 2021 zwiększył się o 0,5 mld złotych. Wzrost zaległości dotyczy tych branż, które objęte są największymi restrykcjami, czyli m.in. branży hotelarskiej i turystycznej.

KNF o ubezpieczeniach z Wielkiej Brytanii

Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat w sprawie działalności zakładów ubezpieczeń z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru na terytorium Polski. Komunikat jest przypomnieniem dla konsumentów o tym, że wraz z wyjściem tego kraju ze struktur Unii Europejskiej zakończyła się również możliwość sprzedaży produktów finansowych na podstawie wcześniej przyjętych ustaleń. Aktualnie przedsiębiorstwa te mogą działać na zasadzie głównego oddziału po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia od KNF. Ponadto mogą działać na mocy wyjątku przyjętego od powszechnie obowiązujących przepisów.

Klienci tych towarzystw ubezpieczeniowych nie muszą się jednak martwić o wypłatę odszkodowań o ile umowy ubezpieczeniowe zostały zawarte przed 1 stycznia 2021 r.

Młode pokolenie a długi

Krajowy Rejestr Długów opublikował raport o stanie finansowym młodego pokolenia. W podsumowaniu raportu czytamy, że 12% całego zadłużenia notowanego w KRD należy do osób do 36 roku życia. Łącznie jest to 5,8 mld długów, a średnio 5 tys. złotych. KRD upatruje przyczyn zjawiska, z jednej stronie w stylu życia nastawionym na nowe dobra, a z drugiej w niskim poziomie wiedzy finansowej i sposobu radzenia sobie z długami.

Wśród struktury zadłużenia młodych osób na pierwszym miejscu notuje się zaległości wobec firm zarządzających wierzytelnościami. Następnie młodzi ludzie zalegają z alimentami i zobowiązaniami wobec banków i firm pozabankowych. Niechlubny rekord zadłużenia przypada mężczyźnie z województwa mazowieckiego, który w wieku 34 lat ma do oddania 25,5 mln. Raport wskazuje także na rozkład zaległości w zależności od płci: mężczyźni mają do oddania dwukrotnie więcej niż kobiety z tego samego przedziału wiekowego.

Zaktualizowano: 22.03.2021

Dodano: 22.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top