Czy dzielić wspólny rachunek z partnerem? Najnowsze dane BIG

Opublikowano: 2022-02-14 13:26 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Czy dzielić wspólny rachunek z partnerem? Najnowsze dane BIG

Czy dzielić wspólny rachunek z partnerem? Najnowsze dane BIG

Kwestie finansowe to wciąż niezręczny temat jeśli chodzi o wspólne prowadzenie domu, rachunków. BIG Infomonitor przeprowadził badanie, z którego wynika, że coraz częściej małżonkowie decydują się na prowadzenie oddzielnych rachunków bankowych. Swoje osobiste konto to dla 40% ankietowanych najlepsza opcja. Również pary mają takie same zdanie: 51% związków nieformalnych oraz 35% wśród małżeństw preferują takie właśnie rozwiązanie.

Zaledwie 29% par twierdzi, że finanse rodziny powinny być wspólne i wynagrodzenie wpływać na ten sam rachunek. Najbardziej skłonne osoby do rozdzielania konta to: mężczyźni, osoby z wykształceniem zawodowym oraz mieszkańcy dużych miast.

22% ankietowanych jest za opcją posiadania zarówno konta wspólnego, jak i prywatnego. W tej opcji więcej jest kobiet (25% kontra 19% mężczyzn). Może to wynikać z faktu, że kobiety mają znacznie więcej wydatków niż mężczyźni.

Co piąta badana osoba nie jest wstanie określić jakie wyjście w związkach jest najlepsze. Wątpliwość w tej kwestii częściej mają osoby mniej wykształcenie.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że spory finansowe są częstym powodem rozpadów zawiązków (zaraz po zdradach), dlatego warto już na samym początku ustalić jasne zasady funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jak wskazują dane 22% małżonków z chęcią zagląda w konto swojego partnera, a przy związku nieformalnym robi to niecałe 18%.  Na szczęście są również pary, które sobie ufają i nie mają powodów do sprawdzania swoich stanów finansowych – tak deklaruje 62% ankietowanych.

Źródło: BIG

Tagi: konto wspólne

Zaktualizowano: 14.02.2022

Dodano: 14.02.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top