Czy projekt wakacji kredytowych ulegnie zmianie?

Opublikowano: 2022-07-04 12:36 Piotr Rosiński 1 min. czytania

Czy projekt wakacji kredytowych ulegnie zmianie?

Czy projekt wakacji kredytowych ulegnie zmianie?

Banki ciągle walczą o włączenie ustawy o kryterium dochodowym do planu wakacji kredytowych, chociaż rząd upiera się przy zostawieniu projektu w takiej formie jakiej jest, to jak mówi wiceminister finansów Artur Soboń

„To nie jest tak, że to kwestia całkowicie zamknięta”.

Projekt ustawy ma dać możliwość wstrzymania spłat rat kredytów hipotecznych na łącznie 8 miesięcy w 2022 i 2023 roku. Dłużnicy będą mogli posłużyć się nii w dowolnych 2 miesiącach trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku i po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Termin spłaty raty może zostać przesunięty bez generowania dodatkowych kosztów, dotyczyć to będzie zarówno części odsetkowej jak i kapitałowej raty.

Wartość całego wsparcia szacowana jest na 4 miliardy złotych. NBP prognozuje koszty wakacji kredytowych w granicach 20 mld złotych. Według ZBP zakładając, że z wakacji kredytowych skorzysta 80% uprawnionych osób – łączny koszt dla banków wyniósłby od 13mld do 16 mld złotych w 2022 roku, a w przyszłym roku wahał by się w granicach 22-27 mld złotych.

Banki ostatnio znów ponowiły prośbę o wprowadzenie poprawki o kryterium dochodowym i chcą aby wakacje kredytowe przysługiwały osobom, w których przypadku rata miesięczna wynosi 40 lub 50% miesięcznego dochodu.  

Dodano: 04.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top