Długi hotelarzy i restauratorów wg KRD. Fundusze inwestycyjne i akcja Policz i nie przelicz się. Bezpieczeństwo obrotu pieniądza wg NBP. News 27.09.2021 r.

Opublikowano: 2021-09-27 10:17 Aleksandra Jakubowska 4 min. czytania

Długi hotelarzy i restauratorów wg KRD. Fundusze inwestycyjne i akcja Policz i nie przelicz się. Bezpieczeństwo obrotu pieniądza wg NBP. News 27.09.2021 r.

Zadłużenie wśród hotelarzy i restauratorów wciąż na wysokim poziomie

Hotele i restauracje to niewątpliwie branża, która bardzo straciła ze względu na pandemię koronawirusa. Czas urlopowy - to w końcu była szansa na odrobienie finansowych strat. Polacy częściej wybierali wakacje w Polsce niż za granicą, wykorzystywali bony dla dzieci, wręcz w „gorącym” okresie ciężko było znaleźć wolne noclegi. Ale czy to wszystko starczyło, aby hotelarzy i restauratorzy wyszli z zadłużenia?

Jak podaje Krajowy Rejestr Długów łączna kwota zadłużenia w w/w branży wynosi 302,2 mln zł. Średnia zadłużenia na przedsiębiorstwo to 29 tys. zł. Najwięcej do oddania mają jednoosobowe działalności gospodarcze, mikrofirmy, których zadłużenie sięga 79% całości czyli ponad 240 mln zł.

1/3 należności z długu tj. 112 mln zł jest wobec sektora bankowego. Należności wtórne stanowią 72 mln zł, a zaległości wobec branży handlowej wynoszą 28,4 mln zł. Hotele i restauracje są dłużne również 18,6 mln zł firmom leasingowym oraz 11,2 mln firmom telekomunikacyjnym.

Niestety przed hotelami i restauracjami zbliża się równie ciężki okres, zagrożony potencjalną czwartą falą koronawirusa oraz brakiem długookresowej polityki rządu związanej z obostrzeniami. Dodatkowo coraz mniej pracowników chce się zatrudniać w branży.

Fundusze inwestycyjne na tapecie akcji Policz i nie przelicz od UOKIK

W dniu dzisiejszym w ramach trwającej akcji informacyjnej UOKIK „Policz i nie przelicz się” na pierwszy plan wychodzą Fundusze Inwestycyjne. Tutaj również dla potencjalnych Klientów czeka szereg „pułapek”, których nieznajomość może się wiązać z poniesieniem olbrzymich konsekwencji.

UOKIK na swoich stronach publikuje szereg wskazówek w sprawie funduszy inwestycyjnych. Omówione zostały rodzaje, ryzyka, koszty. Bardzo dobre jest również wskazanie co każdy potencjalny klient powinien zrobić, zanim zdecyduje się na ostateczny wybór konkretnego funduszu inwestycyjnego. Polecamy lekturę dla wszystkich zainteresowanych tematem. Oby więcej takich akcji!

Kto czuwa nad bezpieczeństwem obrotu pieniądza gotówkowego w Polsce?

Na co dzień zwykły obywatel być może nie zastanawia się nad takimi kwestiami, jak dostępność gotówki w kraju, czy też zaopatrywania kraju w środki pieniężne. Są to jednak bardzo ważne sprawy, dlatego od pewnego czasu została w Polsce powołana Rada do spraw obrotu gotówkowego. Jest to organ, który wydaje opinie i doradza przy Zarządzie Narodowego Banku Polskiego.

Jak podaje NBP w dniu 24.10.2021 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady, na którym specjalne zespoły zadaniowe pracują nad przyjętymi celami oraz opracowują konkretne działania. Specjalistyczne cele są skupione między innymi na zapewnieniu powszechnej akceptacji i dostępności gotówki, wsparciu systemu, który zapewnia w kraju dostępność pieniądza, promocjach rozwiązań przy bezpieczeństwie fizycznym gotówki i wiele innych celów, dzięki którym nie musimy się obawiać, że nasza polska złotówka w gotówce będzie zagrożona.

Zaktualizowano: 27.09.2021

Dodano: 27.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top