Ekonomiści przewidują szczyt inflacji

Opublikowano: 2022-05-13 12:16 Dagmara Konik 1 min. czytania

Ekonomiści przewidują szczyt inflacji

Ekonomiści przewidują szczyt inflacji

Główny Urząd Statystyczny podał w dniu dzisiejszym informację o wskaźniku inflacji w kwietniu. Wyniosła ona 12,4 procent w porównaniu z kwietniem 2021 roku i jest o 0,1 punktu procentowego wyższa, niż wynikało ze wstępnych szacunków GUS. Obecnie głównym czynnikiem napędzającym wzrost inflacji są ceny żywności, które w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o ok. 2,0 proc.

Analitycy Banku Santander prognozują, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec kiedy jej wskaźnik może wynieść nawet 14 procent.

Z kolei profesor Paweł Wojciechowski, były minister finansów, przewodniczący rady gospodarczej Polska2050 przewiduje, że inflacja w swoim szczycie osiągnie 15 procent tuż po wakacjach - dodając, że oprócz wysokiej inflacji grozi nam spadek rozwoju gospodarczego.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego oceniają, że szczyt inflacji w Polsce wypadnie w październiku, a ceny będą wtedy rosły w tempie nawet 15-20 procent w skali roku.

„Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec, gdy wskaźnik osiągnie poziom ok. 13 procent”

- powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Z ankiet zebranych przez PAP Biznes wynika, że większość ekonomistów oczekuje szczytu inflacji na poziomie ok. 14 procent rok do roku w okresie czerwiec-sierpień.

Prognozy wahają się w przedziale 13-15 proc.
 

Źródło: PAP


 

Zaktualizowano: 13.05.2022

Dodano: 13.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top