Gastronomia w głębokim kryzysie, co chce zmienić BNP Paribas oraz kogo wizerunek będzie na banknocie 1000 zł? Aktualności 12.04.2021.

Opublikowano: 2021-04-12 09:00 Agnieszka Kłak 2 min. czytania

Gastronomia w głębokim kryzysie, co chce zmienić BNP Paribas oraz kogo wizerunek będzie na banknocie 1000 zł? Aktualności 12.04.2021.

Gastronomia w głębokim kryzysie

Biuro Informacji Gospodarczej opublikowało wyniki badania przeprowadzonego wśród restauratorów. 70% badanych uważa, że sytuacja finansowa ich firm jest zła albo bardzo zła. Zadłużenie branży gastronomicznej wynosi obecnie 715 mln złotych i w ciągu ostatnich 11 miesięcy wzrosło o 10%. W komunikacie prasowym czytamy także o opiniach Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP), która szacuje, że mimo zapowiedzi zniesienia obostrzeń w branży 20% lokali może zniknąć z rynku, a zatrudnienie w branży zmaleje o ćwierć miliona osób. Same straty branży w roku 2020 mogły wynieść nawet 30 mld złotych.

Zgodnie z zapowiedziami płynącymi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów branża gastronomiczna jako jedna z najbardziej poszkodowanych w pandemii miałaby otrzymać szereg instrumentów pomocowych. Wśród nich wymienia się m.in. bon żywnościowy, którego połowę wartości finansowałby budżet państwa oraz obniżenie podatku VAT do 5% (obecnie: 8%).

Co chce zmienić BNP Paribas?

Bank BNP Paribas promuje trwającą kampanię społeczną „Patronki”. Bank informuje, że 90% patronów polskich szkół to mężczyźni, a w ramach kampanii chce wesprzeć 20 szkół, które nadadzą nowego patrona szkole. Nie chodzi o zmianę dotychczasowego patrona. Wiele szkół nadal nie posiada imienia i nazwiska postaci, którą chcieliby promować oraz której idee i wizje życiowe doceniają. Na stronie internetowej: bnpparibas.pl/patronki uczniowie i nauczyciele znajdą szczegółowe informacje co powinni zrobić, aby móc ubiegać się o grant od banku.

Kogo wizerunek będzie na banknocie 1000 zł?

Na piątkowej konferencji Prezesa Narodowego Banku Polskiego po raz kolejny poruszono temat banknotu o nominale 1000 zł. Prezes NBP – z zastrzeżeniem, że jest to jego osobista opinia – poinformował, że w jego ocenie na wizerunku tego banknotu powinna się znaleźć się Jadwiga Andegaweńska. Ostateczna decyzja zapadnie oczywiście po konsultacjach. Prezes NBP podkreślił, że wprowadzenie nowego banknotu będzie wygodniejsze dla części społeczeństwa, które w czasie pandemii zdecydowało się na wycofanie oszczędności z banków i przechowywanie ich w formie gotówki.

Tagi: bnp paribas

Zaktualizowano: 13.03.2024

Dodano: 12.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top