Global Money Week już za nami, Narodowy Spis Powszechny, coraz więcej e-PIT – aktualności 01.04.2021

Opublikowano: 2021-04-01 08:34 Urszula Sokół 3 min. czytania

Global Money Week już za nami, Narodowy Spis Powszechny, coraz więcej e-PIT – aktualności 01.04.2021

Global Money Week już za nami

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała o zakończeniu kolejnej edycji Global Money Week. To kampania edukacyjna odbywająca się co roku o której rozpoczęciu informowaliśmy już na portalu we wcześniejszych wiadomościach. Tegoroczna kampania odbywała się pod hasłem troski o siebie i swoje finansowe.

W tym roku zgłosiła się rekordowa ilość placówek, bo aż 150 szkół. W poprzednich latach liczba ta nie przekroczyła 90. W sumie w kampanii wzięło udział ponad 4,5 tys. uczestników, a łącznie odbyło się 795 minut lekcji. Zostało organizowane 9 webinariów, a 707 osób wzięło udział w quizie z wiedzy finansowej. Ponadto 41 szkół zgłosiło się do programu Finansoaktywni organizowanego przez Ministerstwo Finansów.

Narodowy Spis Powszechny

W wielu doniesieniach medialnych pojawia się temat ruszającego dziś Narodowego Spisu Powszechnego. Między innymi na stronach Krajowego Rejestru Długów znajdziemy taką informację wraz z istotną wzmianką o ochronie swoich danych.

Od dziś można wziąć udział w spisie za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronach Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast po 15 kwietnia będą kontaktować się telefonicznie rachmistrze spisowi. Możliwe jest również wypełnienie formularza w urzędzie gminy po wcześniejszym umówieniu się na wizytę. Z uwagi na sytuację związaną z pandemią tradycyjna forma spisu, czyli wizyty w domach nie odbędą się.

Krajowy Rejestr Długów przypomina, że Narodowy Spis Powszechny może być zachętą dla różnego rodzaju grup osób do wyłudzenia danych. Każdy z nas ma prawo do identyfikacji tożsamości rachmistrza – ten posiada numer legitymacji, który możemy zweryfikować internetowo albo za pośrednictwem infolinii GUS.

Coraz więcej e-PIT

Z komunikatu prasowego Ministerstwa Finansów, publikowanego również na stronie PAP, dowiadujemy się, że zostało złożone już ponad 8,5 mln PIT w formie elektronicznej. Dotychczas złożono 9,4 mln zeznań. Suma wypłaconych nadpłat podatku to 5,5 mld złotych, a 921 mln trafiło do kasy państwa od podatników w ramach podatków do zapłaty wykazanych w rozliczeniu rocznym. Powyższe dane pokazują, że opcja rozliczenia w usłudze Twój e-PIT cieszy się coraz większą popularnością.

Zaktualizowano: 31.08.2021

Dodano: 01.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top