GUS obliczył lutowy wskaźnik inflacji

Opublikowano: 2022-03-15 15:42 Aleksandra Jakubowska 1 min. czytania

GUS obliczył lutowy wskaźnik inflacji

GUS obliczył lutowy wskaźnik inflacji

Główny Urząd Statystyczny opublikował w dniu dzisiejszym najnowsze dane odnośnie cen towarów i usług za luty 2022r. Zgodnie z raportem w ubiegłym miesiącu wskaźnik inflacji wyniósł 8,5%, co oznacza, że w porównaniu ze styczniem ceny obniżyły się o 0,3%. Jest to zapewne wynik tarczy antyinflacyjnej, dzięki której został obniżony VAT na żywność, gaz, paliwo. Mimo tych działań spadek cen jest nieco mniejszy niż przewidywano - analitycy prognozowali że inflacja wyniesie 8,1%.

Analizując trudną sytuacje na świecie, którą wywołała między innymi wojna na Ukrainie, sankcje nakładane na Rosję, specjaliści przewidują, że w najbliższych miesiącach wartość inflacji znacznie pójdzie do góry i osiągnie dwucyfrową wartość. Przyczyni się do tego gigantyczny wzrost cen paliw , żywności oraz innych towarów.

Wysoka inflacja to jeden z wyznaczników dla Rady Polityki Pieniężnej do kontynuacji polityki podwyższenia stóp procentowych. Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka przyniosła 3,5% wartość stopy referencyjnej.

Źródło: GUS, PAP

Tagi: wskaźnik inflacji

Zaktualizowano: 16.03.2022

Dodano: 15.03.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top