GUS z informacjami o wskaźniku inflacji. NBP z nową monetą kolekcjonerską. KNF ogranicza sprzedaż ryzykownych produktów. Aktualności 16.07.2021 r.

Opublikowano: 2021-07-16 10:55 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

GUS z informacjami o wskaźniku inflacji. NBP z nową monetą kolekcjonerską. KNF ogranicza sprzedaż ryzykownych produktów. Aktualności 16.07.2021 r.

GUS z informacjami o wskaźniku inflacji

Główny Urząd Statystyczny ogłosił najnowsze dane w sprawie inflacji w Polsce, która w czerwcu 2021r. wyniosła 4,4%. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowujemy niewielki spadek (maj – 4,7%), aczkolwiek trend jest nadal niekorzystny i potwierdza przewidywania analityków.

Porównując dane z analogicznym okresem sprzed roku widać, że towary zdrożały o 3,8%, usługi o 6,1%. Rozpisując bardziej szczegółowo mamy następujące wzrosty:

  • Żywność i napoje bezalkoholowe – podrożały o  2%, 
  • Napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe – wzrost o 1,7%, 
  • Użytkowanie mieszkania, nośniki energii – wzrost o 5,9%, 
  • Wyposażenie gospodarstwa domowego – wzrost o 2,6%, 
  • Zdrowie – 2,6%, 
  • Łączność – wzrost 4,2%, 
  • Rekreacja i kultura – 4,8%, 
  • Edukacja – 5 %, 
  • Restauracja i hotele 5,7%. 

Najbardziej podrożał transport – aż o 16,5% ze względu na wysokie ceny paliw. Ceny za odzież i obuwie spadły o 0,5%.

NBP z nową monetą kolekcjonerską

Ze względu na pandemię koronawirusa dopiero od 23 lipca będą rozegrane Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020. Z tej okazji Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną kolekcjonerską monetę. Na rewersie monety ukazano zawodniczki z dwójki kajakowej, natomiast na awersie wulkan Fudżi z gałązkami kwitnącej wiśni – symbol gospodarza.

Monetę można nabyć od 6 sierpnia w Oddziałach Okręgowych NBP oraz sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 150 zł brutto (wartość nominalna monety wynosi 10 zł).

KNF ogranicza sprzedaż ryzykownych produktów

Komisja Nadzoru Finansowego reguluje sprzedaż tzw. polisolokat wprowadzając nowe obostrzenia, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2022r. Klienci często nie rozumieli tych produktów, a po latach okazywało się, że zamiast dostać obiecywane zyski, niejednokrotnie wychodzili z inwestycji ze stratami. Chroniąc konsumenta KNF zakazuje sprzedaży części polis z funduszem inwestycyjnym. Komunikat KNF jest adresowany do instytucji tworzących określone produkty, a ich przestrzeganie będzie regularnie sprawdzane przez urzędników.

Zaktualizowano: 16.07.2021

Dodano: 16.07.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top