Jak wygląda aktualnie rynek nieruchomości?

Opublikowano: 2022-12-28 14:25 Piotr Rosiński 1 min. czytania

Jak wygląda aktualnie rynek nieruchomości?

Jak wygląda aktualnie rynek nieruchomości?

Według danych podanych w środę przez Narodowy Bank Polski ceny mieszkań w trzecim kwartale obecnego roku, w ujęciu realnym zaczęły maleć, widać to najwyraźniej na przykładach dużych miast jak np. Warszawa.

Na podstawie raportu NBP przedstawiło informację, że w skali rok do roku liczba sprzedanych kontraktów developerskich spada znacząco, w tym roku odnotowano spadek o ponad 55%.

Według analiz dostrzec również można spadek w liczbie umów o kredyty mieszkaniowe. Jeśli mówimy o skali rok do roku, to spadek wynosi 71%, biorąc pod uwagę wzrost o 36% w III kwartale 2021 roku. Natomiast w III kwartale tego roku do użytku w Polsce wydano ponad 57 tys. mieszkań – jest to wzrost o 5,5% w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy.

Jak mają się mieszkania przygotowane pod wynajem?

Od połowy ubiegłego roku zauważyć można rosnący popyt na wynajem mieszkania, głównie spowodowane to jest migracją wojenną ludzi z Ukrainy. Liczba mieszkań „czekających” na właścicieli ciągle maleje, a co za tym idzie coraz więcej funduszy inwestycyjnych, ma zamiar je nabywać, aby móc czerpać jak największe korzyści z najmu. Pierwszą pozycję pod tym względem zajmuje Fundusz mieszkań na wynajem grupy BGK.

Dodano: 28.12.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top