Już od dzisiaj ważne zmiany dla zarabiających emerytów i rencistów

Opublikowano: 2022-06-01 11:30 Dagmara Konik 1 min. czytania

Już od dzisiaj ważne zmiany dla zarabiających emerytów i rencistów

Już od dzisiaj ważne zmiany dla zarabiających emerytów i rencistów

Zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach osoby pobierające wcześniejszą emeryturę, rentę rodzinną lub rentę z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mogą ,,dorobić’’ do pobieranego świadczenia. Wynika to z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku (Dz.U. nr 162 poz. 1118). Niestety to od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia jest zależna kwota dodatkowego dochodu.

Od dnia dzisiejszego zmieniły się limity dodatkowych zarobków, po przekroczeniu których pobierane świadczenie rentowe lub emerytalne zostanie zmniejszone, a nawet całkowicie wstrzymane.

Szczegółowe wytyczne ZUS informują, że emeryt lub rencista będzie mógł dodatkowo dorobić:

  • nie więcej niż 4364,65 zł miesięcznie (70 procent przeciętnego wynagrodzenia) - po przekroczeniu tej kwoty świadczenie będzie zmniejszone,
  • nie więcej niż 8105,79 zł miesięcznie (130 procent przeciętnego wynagrodzenia) - po przekroczeniu tej kwoty świadczenie zostanie zawieszone.

Ważne jest, że powyższe limity dotyczą wyłącznie tych osób, które nie ukończyły jeszcze wieku emerytalnego, czyli emerytów pobierających wcześniejszą emeryturę zwaną potocznie ,,świadczeniami przedemerytalnymi’’. Bez ograniczeń dorabiać do otrzymywanego świadczenia mogą natomiast emeryci pobierający emeryturę właściwą a więc kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni po 65 urodzinach.


 

Tagi: emerytura

Zaktualizowano: 01.06.2022

Dodano: 01.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top