Kiedy nastąpi szczyt inflacyjny?

Opublikowano: 2022-07-05 13:30 Piotr Rosiński 2 min. czytania

Kiedy nastąpi szczyt inflacyjny?

Kiedy nastąpi szczyt inflacyjny?

Opinie są podzielone, ponieważ inflacja w głównej mierze zależy od czynników zewnętrznych, takich jak ceny surowców importowych do Polski. Głównie wzrosły ceny paliw oraz zasobów energetycznych czy produktów spożywczych oraz przez sytuację geopolityczną na świecie. Każde takie niespodziewane zdarzenie powoduje, że oczekiwania inflacyjne rosną w zatrważającym tempie, a co za tym idzie efekty inflacyjne również. Z kolei banki centralne muszą zacząć zacieśniać jeszcze bardziej prowadzoną politykę pieniężną. Patrząc w stosunku miesiąc do miesiąca w samym czerwcu inflacja wzrosła o 1,50% do poziomu 15,60%, głównie z powodu wygórowanych cen paliw, a co za tym idzie drastycznie wysokich kosztów transportu.

Banki centralne dalej przekonują, że spadek wartości pieniądza ulegnie normalizacji do poziomu 2,00% w ciągu najbliższego półtora roku, ale jest to mało prawdopodobne, gdyż te same osoby nie wyobrażały sobie nawet takich wzrostów poziomu inflacji w Polsce i na świecie.

Z drugiej strony są osoby prognozujące spadek wartości pieniądza aż do poziomy 17-18%, podczas szczytu inflacyjnego, który przewidują na 3 kwartał bieżącego roku. Mówią oni też, że regresja naszej waluty nie zejdzie niżej niż 10% w najbliższym czasie. Jak stwierdził wiceminister finansów Artur Soboń głównymi motorami napędowymi wzrostu cen są zasoby energetyczne oraz spożywcze, a podział opinii w sprawie przewidzenia szczytu wartości inflacji pokazuje, że jego oszacowanie jest:

„obiektywnie trudne”

- stwierdził Soboń.

Źródło: PAP Gospodarka

Zaktualizowano: 06.07.2022

Dodano: 05.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top