Kolejny rok wzrostów na rynku mieszkaniowym w Polsce

Opublikowano: 2022-01-26 11:08 Urszula Sokół 1 min. czytania

Kolejny rok wzrostów na rynku mieszkaniowym w Polsce

Kolejny rok wzrostów na rynku mieszkaniowym w Polsce

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP) podaż rynku nieruchomości odnotowuje spory niedobór względem popytu. Mimo, że o prawie 40% rok do roku wzrosła ilość wydanych pozwoleń na budowę zainteresowanie klientów zakupem nieruchomości jest spore.

Po raz pierwszy od 15 lat odnotowano rekord ilości rozpoczętych budów nieruchomości. Względem roku 2020 jest to wzrost o 36%. Dziś buduje się 128 tys. mieszkań. Blisko 90 tys. mieszkań budowanych jest w następujących miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław i region Trójmiasta.

Od kilku miesięcy na rynku widoczny jest trend dużej aktywności inwestorów instytucjonalnych, którzy nabywają mieszkania w popularnych lokalizacjach np. w Warszawie. Wśród tych inwestorów największy odsetek mieszkań posiada Fundusz Mieszkań na Wynajem. Również dopiero co powstające nowe inwestycje są już w większości zarezerwowane przez inwestorów instytucjonalnych mimo, że planowana data oddania nieruchomości to 2025 rok.

Komunikat PAP informuje, że pojawia się coraz liczniejsza grupa inwestorów, która nabywa mieszkania w celu ochrony kapitału przed rosnącą inflacją albo zapewnienia dochodów na emeryturze. Dziś blisko połowa mieszkań to mieszkania kupowane na potrzeby inwestycyjne. Eksperci przewidują, że odsetek ten będzie rosnąć również w 2022 roku.

Źródło: PAP

Zaktualizowano: 26.01.2022

Dodano: 26.01.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top