Kongres590 – Nowe możliwości

Opublikowano: 2021-10-06 10:29 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kongres590 – Nowe możliwości

Kongres590: "Nowe możliwości"

W dniach 5-6 października w Warszawie odbywa się ważne dla całego kraju wydarzenie gospodarcze - Kongres590. Jest to impreza, której honorowym patronatem jest prezydent RP Andrzej Duda. W panelach dyskusyjnych biorą udział eksperci z różnych dziedzin, goście specjalni ze świata kultury nauki i sportu. Możemy wśród nich wymienić: eksperta ds. geopolityki i strategii think tanku Strategy&Future Jacka Bartosiaka, Radosława Pyffel – ekspert z Instytutu Sobieskiego, światowej sławy projektantkę mody Ewę Minge, olimpijczyków: Martę Wieliczko oraz Kajetana Duszyńskiego.

Tegoroczne hasło przewodnie to „Nowe Możliwości”. Uczestnicy panelów będą rozważać tematy związane z polską gospodarką, po post-covidowej rzeczywistości w siedmiu panelach:

  1. Nowe państwo
  2. Nowe rynku
  3. Nowe sektory
  4. Demografia
  5. Zdrowie
  6. Nauka oraz badania i rozwój
  7. Nowy obraz Polski

Wśród strategicznych  partnerów Kongresu znalazły się największe polskie firmy takie jak: Narodowy Bank Polski, Enea, KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna, Bank Pekao, Totalizator Sportowy, Lotos, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jakie są wyzwania banków centralnych? Panel Konkresu590

Jedną z debat trwającego Kongresu590  był panel poświęcony wyzwaniom rozwojowym banków centralnych. Omawiano rolę inflacji w dzisiejszym świecie oraz konieczności „wyrastania z długów”.  Zadaniem banków centralnym jest niedopuszczenie, aby inflacja nie była zbyt wysoka. Jak wskazał Mateusz Walewski (ekonomista z Banku Gospodarstwa Krajowego) kolejnym wyzwaniem powinna być transformacja energetyczna. Dbanie o środowisko oraz redukcja emisji CO2 to priorytet, dlatego należy dbać o nowe energooszczędne technologie

Natomiast główny ekonomista banku Pekao Ernest Pytlarczyk wskazał, że banki centralne powinny również systemowo podejść do kryptowalut, które maję zaszyte mechanizmy deflacyjne.

Przypomniano również o niezmiennej roli banku centralnego, którą jest utrzymanie stabilności polityki pieniężnej.

Źródło: PAP

Zaktualizowano: 07.10.2021

Dodano: 06.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top