Kredyty frankowe w górę. Frankowicze toczą samotną walką w sądach

Opublikowano: 2022-06-20 11:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Kredyty frankowe w górę. Frankowicze toczą samotną walką w sądach

Kredyty frankowe w górę. Frankowicze toczą samotną walką w sądach

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) pierwszy raz od 15 lat podniósł stopy procentowe.

Wzrost o 0,5 pkt proc. z poziomu -0,75 do poziomu -0,25 proc. jest podwójnym ciosem dla osób które zaciągnęły kredyty właśnie we frankach spowoduje to bowiem, że nie tylko zdrożeje waluta ale wrosną również raty kredytów frankowych.

Analitycy wyliczają, że dla kredytu udzielonego na początku stycznia 2008 r. na kwotę 300 tys. zł i okres 30 lat, z marżą 1,4 proc. rata wzrośnie o ponad 7 proc. Prognozują także, że frankowicze muszą przygotować się na kolejne podwyżki stóp procentowych oraz na to, że w przyszłym roku rata ich kredytu może być nawet o kilkaset złotych wyższa.

Frankowicze nie mogą skorzystać z nowej pomocy czyli wakacji kredytowych – takie wakacje czyli odroczenie ośmiu rat w ciągu dwóch lat będzie dostępne tylko dla osób spłacających kredyty złotówkowe. W związku z tym coraz więcej kredytobiorców frankowych decyduje się na to, aby pozwać bank.

W związku z zaistniałą sytuacją sektorowi bankowemu grozi kolejna fala pozwów, która może uderzyć w zyski banków. Szacuje się, że banki udzieliły ok. 750 tys. kredytów frankowych – z tego ok. 410 tys. umów wciąż jest aktywnych. Pozostałe umowy to w większości kredyty już spłacone, z którymi również można pójść do sądu i walczyć o należne roszczenia. Jak dotąd do sądu skierowano ok. 120 tys. spraw. W pierwszym kwartale tego roku blisko 1,7 tys. spraw wygrali kredytobiorcy , z czego w pierwszej instancji aż 97 proc. Wyroków drugoinstancyjnych, zapadło 315, z czego 313 na korzyść frankowiczów.

Tagi: frankowiczesąd

Zaktualizowano: 20.06.2022

Dodano: 20.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top