KRUS nadużycia i ochrona. Kiedyś bankomat, potem wpłatomat, teraz wymieniarka. Łatwo się bierze, gorzej oddaje – raport KRD – aktualności z dnia 22.02.2021r.

Opublikowano: 2021-02-22 08:40 Anna Kopańska 6 min. czytania

KRUS nadużycia i ochrona. Kiedyś bankomat, potem wpłatomat, teraz wymieniarka. Łatwo się bierze, gorzej oddaje – raport KRD – aktualności z dnia 22.02.2021r.

KRUS nadużycia i ochrona

We wtorek, przedmiotem prac Prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, będzie KRUS i jego funkcjonowanie w obszarze zabezpieczenia społecznego rolników wraz z rodzinami.

Z jednej strony eliminowanie nadużyć, z drugiej strony ochrona gospodarstw rolnych, a także plany objęcia zusowskimi składkami tych rolników, którzy dodatkowo wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą – to tematy, które najbardziej mogą być interesujące dla zainteresowanej grupy.

Rolnicy, szczególnie Ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa, do tej pory byli zachęcani do podejmowania pozarolniczej działalności. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczył na tę kampanię specjalne środki.

Do rolników kierowanych jest wiele dodatkowych motywatorów, aby tworzyć pozarolnicze miejsca pracy – tak wynika z wypowiedzi dla PAP Jana Krzysztofa Ardanowskiego, byłego Ministra Rolnictwa.

Obawa jest o to, by nie potraktowano równo wszystkich rolników wykonujących działalność pozarolniczą, bo wśród nich jest sporo takich, którzy zdecydowali się na dodatkową działalność, aby wzmocnić swój budżet, ale ich działalność często jest krótkotrwała i niskodochodowa.

Z drugiej strony, faktycznym problemem wydaje się być objęcie systemem KRUS przedsiębiorców, którzy mają ziemię, ale nie mają uprawy. Wg Ardanowskiego to jest ok 60 tys firm, które nie powinny być objęte systemem ubezpieczeń KRUS.

Możliwe, że właśnie we wtorek Rada przedstawi dotychczasowe ustalenia Ministerstwa Rolnictwa w tym zakresie (źródło: PAP)

Kiedyś bankomat, potem wpłatomat, teraz wymieniarka

Polska bankowość jest jedną z najszybciej rozwijających się pod względem technologicznym.

Możliwe, że mało kto pamięta kiedy w Polsce pojawiły się bankomaty. Pierwszy bankomat zadebiutował na polskim rynku w połowie lat 80-tych, natomiast prawdziwy boom tych urządzeń miał miejsce w połowie lat 90 – tych.

Wpłatomat to bankomat tylko z innym celem – celem przyjmowania pieniędzy. Nowość jaka pojawiła się bankach na początku XXI wieku. Dzisiaj już w wielu przypadkach standardowe urządzenie będące na wyposażeniu oddziałów bankowych.

Z roku na roku, wg danych NBP, liczba bankomatów spada, a wpłatomatów rośnie. Jedną z przyczyn jest to, że nasycenie rynku bankomatami jest już spore, a wpłatomaty wciąż pojawiają się w miejscach, w których do tej pory byłe nieobecne.

Natomiast nowością z ostatnich tygodni jest tak zwana wymieniarka monet która pojawiła się w oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Jej celem jest wymiana bilonu na banknoty. Jednak nie spełnia funkcji rozmieniania.

Wydaje się, że to może być innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas na wizytę w banku, ale również przyczyni się do optymalizacji kosztów wybicia nowych monet przez NBP. Nie wspominając już o korzyściach dla ochrony środowiska.

Kto jest ciekawy jak działają wymieniarki, niech uda się do jednego z oddziałów NBP. Urządzenie dedykowane jest dla klientów indywidualnych. NBP zaleca, aby firmy obsługiwały się wg zasad obowiązujących do tej pory.

Łatwo się bierze, gorzej oddaje -  raport KRD

„Jak pożyczają Polacy?” to tytuł badania jakie przeprowadziła firma KRD BIG S.A. Wynika z niego, że ponad połowa Polaków spłaca aktualnie zobowiązania kredytowe.

Średnio „przeciętny Kowalski” zaciąga jedno zobowiązanie rocznie, w większości bankach (83%), najczęściej w formie kredytu gotówkowego (48%) lub ratalnego (37,8%).

Statystyczny Polak to osoba aktywna zawodowo z dochodem do 5 tyś złotych.

Największa grupa osób to osoby w wieku 25 – 44 lat, najmniej osób zadłużonych jest w grupie wiekowej 18 – 24 lata. Mniejsza aktywność kredytowa na grupie młodych ludzi może wynikać z tego, że są to osoby, które nie podjęły jeszcze aktywności zawodowej lub nie zbudowały jeszcze swojej historii kredytowej.

Co piata osoba to emeryt lub rencista, 63% stanowią osoby aktywne zawodowo, a 12.2% to osoby bezrobotne lub zajmujące się domem.

Na co idą pożyczone pieniądze? Najczęściej na zakup sprzętu RTV/AGD oraz na remont mieszkania.

W dalszej kolejności jest zakup samochodu, komputera czy smartfonu. 13% badanych osób deklaruje zaciągnięcie nowego kredytu na spłatę dotychczasowych.

Jak wskazuje firma KRD, problemy ze spłatą są często wynikiem „zbyt lekkiego” podejścia do zaciągania zobowiązań. Z badania wynika, że 77% osób przed wzięciem kredytu zastanawia się czy będzie w stanie go spłacać, natomiast pozostałe osoby deklarują, że czasem tak robią a czasem nie. 9% osób zadeklarowało, że w ogóle się nad tym nie zastanawia.

Wyniki badania dają do myślenia. Jak to się mówi „wiele rzeczy jest dla ludzi”, a my zachęcamy naszych czytelników do tego, by „pożyczać z głową”. (źródło: KRD)


 


 

Tagi: wpłatomat

Zaktualizowano: 23.02.2021

Dodano: 22.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top