Kryzys na rynku piwa. Raport BIG

Opublikowano: 2022-07-21 11:00 Dagmara Konik 3 min. czytania

Kryzys na rynku piwa. Raport BIG

Kryzys na rynku piwa

Jak podaje raport BIG: tak złych wyników branża piwowarska nie notowała od 10 lat. Ostatnie dane opublikowane przez BIG Infomonitor potwierdziły długotrwały trend spadkowy dla piwa, uwarunkowany splotem kilku negatywnych zjawisk.

Największym problemem dla branży piwnej, była w ostatnim czasie pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia. Kolejnym ciosem okazała się rosnąca akcyza. Od roku 2020 branża doświadczyła dwóch 10 procentowych podwyżek podatku akcyzowego. A na tym nie koniec, gdyż zgodnie z zapowiedziami, do roku 2027 planowane są kolejne, coroczne 5-procentowe podwyżki akcyzy. Wraz ze wzrostem inflacji rosną także koszty produkcji. Poważnym problemem dla producentów piwa są zwiększające się ceny energii oraz transportu, ale także stale rosnące koszty surowców, opakowań czy pracy.

Pod koniec marca 2020 r. suma zaległości producentów piwa, widocznych w BIG i Biurze Informacji Kredytowej BIK, wynosiła niecałe 1,4 mln zł. Z końcem maja 2021 roku było to 3,5 mln zł a pod koniec maja 2022 roku niespłacone zaległości opiewały na blisko 22 mln zł. Oznacza to, że rok do roku zwiększyły się o ponad 500 procent, a pierwszy kwartał br. przyniósł kolejny, tym razem 4 procentowy spadek sprzedaży piwa w ujęciu ilościowym rok do roku.

Najbardziej niepokojącym sygnałem kurczenia się rynku zbytu jest stopniowa redukcja głównego kanału sprzedaży piwa, jakim są sklepy małoformatowe. Małe sklepy to aż 2/3 wszystkich placówek handlowych w Polsce. Dane dotyczące tego kanału sprzedaży piwa są mało optymistyczne. W zeszłym roku sprzedaż piwa w sklepach małoformatowych znacznie spadła co w dużej mierze było spowodowane pandemią i zamykaniem wielu tego rodzaju punktów. Z danych firmy analitycznej CMR wynika, że piwo stanowi 12 procent obrotów pod względem wartości i 24 procent pod względem liczby transakcji w sklepach do 300 mkw. W przypadku supermarketów jest to odpowiednio 3,5 procent oraz 12 procent.

Źródło: BIG InfoMonitor 

Tagi: kryzysbig

Zaktualizowano: 21.07.2022

Dodano: 21.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top