Mikrofirmy a kredyty. Raport BIK

Opublikowano: 2022-02-28 08:51 Dagmara Konik 1 min. czytania

Mikrofirmy a kredyty. Raport BIK

Mikrofirmy a kredyty. Raport BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) publikuje cykliczny raport o sprzedaży kredytów dla mikrofirm w styczniu 2022 r. W ujęciu rok do roku banki udzieliły o 5,8% mniej kredytów biorąc pod uwagę ich liczbę, ale więcej o 12,6% biorąc pod uwagę ich wartość. Mniej zostało udzielonych kredytów inwestycyjnych (o ponad 1/3 mniej). Firmy bardziej zainteresowane są kredytami obrotowymi i tutaj odnotowano znaczący wzrost wartości udzielonych kredytów, sięgający ponad 20%.

BIK podkreśla, że jakość spłacanych kredytów nadal jest na bezpiecznym, zadowalającym poziomie. Mimo, że indeks pogorszył się w ujęciu miesiąc do miesiąca i rok do roku. Obecnie najgorzej spłacają się kredyty inwestycyjne oraz kredyty udzielane w rachunkach bieżących.

Według raportu BIK najbardziej finansowaniem zainteresowane są obecnie kredyty z sektora usług. Uzyskały one prawie połowę udzielonych kredytów w odniesieniu do 10,0 tys. kredytów dla mikroprzedsiębiorstw. Sektor usług otrzymał 484 mln kredytów, a sektor zajmujący się działalnością handlową 380 mln złotych.

Źródło: BIK

Tagi: raport bikbik

Zaktualizowano: 28.02.2022

Dodano: 28.02.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top