Mniej nowych kredytów na rynku, zysk PKO BP i dowody osobiste zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej – aktualności 17.02.2021

Opublikowano: 2021-02-17 07:53 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Mniej nowych kredytów na rynku, zysk PKO BP i dowody osobiste zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej – aktualności 17.02.2021

Mniej nowych kredytów na rynku

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) opublikowało na swojej stronie internetowej aktualne statystyki dotyczące sprzedaży kredytów za styczeń 2021 r. W ujęciu rok do roku banki i SKOK-i udzieliły znacznie mniejszą ilość kredytów. Największy spadek dotyczył udzielonych limitów na kartach i kredytów gotówkowych – tutaj spadki wynosiły ponad 30%. Również w ujęciu wartościowym spadki pojawiły się zarówno dla produktów niezabezpieczonych, jak i kredytów mieszkaniowych. Jedyny wzrost wartości o którym mówi raport dotyczy wartości udzielonych kredytów ratalnych, które w stosunku do stycznia 2020 r. wzrosły o plus 1,0%. W styczniu 2021 r. udzielono 187,6 tys. kredytów gotówkowych na kwotę 3,96 mld zł oraz 16,8 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 5,13 mld – jak czytamy w danych z raportu.

BIK zwraca uwagę, że w ujęciu rok do roku wzrosła średnia kwota udzielonego kredytu gotówkowego do kwoty 21 117 zł i jest to wzrost o 10,5%.

W analizach BIK wyraźnie zaakcentowana jest pewna charakterystyka rynku kredytowego. O ile dane dotyczące kredytów ratalnych i gotówkowych dotyczą wniosków złożonych w danym miesiącu to dane dotyczące kredytów mieszkaniowych są efektem wniosków złożonych kilka tygodni wcześniej.  

Zysk PKO BP

Grupy PKO BP poinformowała w komunikacie prasowym o wstępnych wynikach za czwarty kwartał 2020 r. Zysk netto wyniósł 627 zł mln złotych (dane wstępne). Wartość ta spadła z 723 mln zł w analogicznym okresie rok do roku. Opublikowane wartości są zgodne z oczekiwaniami rynku. W ujęciu rocznym za 2020 zysk spadł o 34%.

Bank podał także informację o sprzedaży kredytów mieszkaniowych. W czwartym kwartale 2020 udzielił ich na kwotę 2,6 mld złotych, a w wcześniejszym kwartale na kwotę 3,1 mld.

Dowody osobiste zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej

Centrum Informacyjne Rządu przekazało do mediów informację o trwających pracach legislacyjnych mających na celu dostosowanie polskich dowodów osobistych do wytycznych rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. W tej sprawie został już przyjęty projekt nowelizacji ustawy obejmujący w swoim zakresie m.in. wprowadzenie do dowodu osobistego kolejnej danej biometrycznej czyli odcisków palców. W związku z wprowadzonymi zmianami od sierpnia 2021 r. nie będzie można również składać wniosków o nowy dowód osobisty w wersji online.

Ministerstwo jednocześnie przypomina, że obecnie wydane dowody osobiste nadal są ważne i ich wymiana następuje tylko w terminie utraty ważności lub innych sytuacjach związanych ze zmianą danych lub utraceniem dokumentu.

Tagi: dowód osobisty

Zaktualizowano: 17.02.2021

Dodano: 17.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top